دنیای ورزش

یادداشت های ورزشی ، همه چيز از همه جا

اولين دوره المپيك نوجوانان / بخش پایانی

اولين دوره المپيك نوجوانان هفته گذشته در سنگاپور به پایان رسید و کاروان ۵۲ نفره ایران با کسب ۲ طلا و ۲ نقره و ۱ برنز بکار خودش پایان داد.

در این مسابقات کمیته بین المللی المپیک بعمد جدول مدالها رو منتشر نکرد تا نشون بده بیشتر از برد و باخت نفس مسابقات براش اهمیت داره ولی بهر حال جدول مدالها رو میشه محاسبه کرد :

۱ - چین - ۳۰ - ۱۶ - ۵
۲ - روسیه - ۱۸ - ۱۴ - ۱۱
۳ - کره جنوبی - ۱۱ - ۴ - ۴
۴ - اوکراین - ۹ - ۹ - ۱۵
۵ - تیم متحد - ۹ - ۸ - ۱۱
۶ - کوبا - ۹ - ۳ - ۲
۷ - استرالیا - ۸ - ۱۳ - ۸
۸ - ژاپن - ۸ - ۵ - ۳
۹ - مجارستان - ۶ - ۴ - ۵
۱۰ - فرانسه - ۶ - ۲ - ۷
۱۱ - ایتالیا - ۵ - ۹ - ۵
۱۲ - آذربایجان - ۵ - ۳ - ۰
۱۳ - آلمان - ۴ - ۹ - ۹
۱۴ - امریکا - ۴ - ۹ - ۸
۱۵ - تایلند - ۴ - ۳ - ۰
۱۶ - اسرائیل - ۳ - ۲ - ۰
۱۷ - کانادا - ۳ - ۱ - ۸
۱۸ - بریتانیا - ۳ - ۱ - ۵
۱۹ - کنیا - ۳ - ۰ - ۳
۲۰ - لیتوانی - ۳ - ۰ - ۱
۲۱ - افریقای جنوبی - ۲ - ۴ - ۳
۲۲ - برزیل - ۲ - ۳ - ۱
۲۳ - کلمبیا و اتیوپی - ۲ - ۳ - ۰
۲۵ - قزاقستان و مصر - ۲ - ۲ - ۲
۲۷ - ایران - ۲ - ۲ - ۱
۲۸ - بلژیک - ۲ - ۱ - ۲
۲۹ - سوئد - ۲ - ۰ - ۳
۳۰ - نیجریه - ۲ - ۰ - ۲
۳۱ - بلغارستان و اسلوونی - ۲ - ۰ - ۱
۳۳ - مغولستان - ۲ - ۰ - ۰
۳۴ - اسپانیا - ۱ - ۴ - ۶
۳۵ - رومانی - ۱ - ۴ - ۲
۳۶ - ترکیه - ۱ - ۳ - ۶
۳۷ - جمهوری چک - ۱ - ۲ - ۳
۳۸ - آرژانتین - ۱ - ۲ - ۲
۳۹ - هلند و نیوزلند - ۱ - ۲ - ۱
۴۱ - کره شمالی - ۱ - ۱ - ۳
۴۲ - ویتنام - ۱ - ۱ - ۲
۴۳ - کرواسی و دانمارک و صربستان - ۱ - ۱ - ۱
۴۶ - لهستان - ۱ - ۰ - ۵
۴۷ - اتریش - ۱ - ۰ - ۳
۴۸ - قرقیزستان - ۱ - ۰ - ۲
۴۹ - جمهوری دومنیکن و اریتره - ۱ - ۰ - ۱
۵۱ - بولیوی و شیلی و ایرلند و جزایر ویرجین و جامائیکا و پورتوریکو و ترینیدادتوباگو و اروگوئه - ۱ - ۰ - ۰
۵۹ - هندوستان - ۰ - ۶ - ۲
۶۰ - بلاروس - ۰ - ۴ - ۱
۶۱ - ازبکستان - ۰ - ۳ - ۵
۶۲ - چین تایپه - ۰ - ۳ - ۰
۶۳ - سنگاپور - ۰ - ۲ - ۴
۶۴ - اسلواکی و ونزوئلا - ۰ - ۲ - ۳
۶۶ - مالزی - ۰ - ۲ - ۰
۶۷ - مکزیک - ۰ - ۱ - ۵
۶۸ - ارمنستان و یونان - ۰ - ۱ - ۳
۷۰ - سوئیس - ۰ - ۱ - ۲
۷۱ - اردن و مولداوی و پرتغال و تاجیکستان - ۰ - ۱ - ۱
۷۵ - باهاماس و قبرس و اکوادور و گینه استوایی و هائیتی و هنگ کنگ و نائورو و پاکستان و قطر - ۰ - ۱ - ۰
۸۴ - فنلاند - ۰ - ۰ - ۲
۸۵ - آنتیل هلند و بوسنی هرزگوین و کامبوج و گرجستان و گواتمالا و اندونزی و عربستان سعودی و کویت و لتونی و لبنان و مراکش و نروژ و پرو و ترکمنستان و اوگاندا - ۰ - ۰ - ۱

در برخی ورزشها تیمهایی متشکل از ورزشکاران چند کشور در مسابقات شرکت کردند که مدالهای این مواد در بخش "تیم متحد" محسوب شده. ایران در این جدول در مقام ۲۷ قرار داره که بدون درنظر گرفتن تیم متحد ، ايران بين كشورهاي شركت كننده در مقام ۲۶ جدول مدالهاست. جالب ايتكه ايران در روزهاي اوليه حتي بين ۱۰ تيم برتر هم بود ولي به مرور زمان در جدول سقوط كرد. شايد كسب ۵ مدال در حالي كه ايران در المپيك اصلي فقط در پكن فقط ۲ مدال گرفته بود نتيجه خوبي باشه ولي من شخصا فكر ميكنم كه اين المپيك براي ايران موفقيت آميز نبود ! در اين مسابقات مثلا كشور مصر در تير و كمان مدال طلا گرفت ! بلژيك در واليبال دختران طلا گرفت. تايلند در بدمينتون هر دو مدال طلا رو از چين گرفت. كويت در شنا يك مدال برنز گرفت و .... همه اينها نشون ميده كه كشورهاي جهان در حال تلاش در ورزشهايي هستند كه در اون ابرقدرت محسوب نميشن ولي ايران باز هم در همون ۳ ورزشي مدال گرفت كه در المپيك بزرگسالان هم فقط در همونها مدال گرفته و اين طلسم حتي در المپيك نوجوانان هم شكسته نشد. ايران در جودو ، بوكس ،‌ فوتبال ، قايقراني و واليبال هم شانس مدال داشت كه موفق نشد.

بررسي نتايج كاروان ايران :

بسكتبال ۳ نفره :
تيم ايران با ۴ برد مقابل مصر ،‌ پاناما ، نيوزلند و تركيه و با ۳ باخت مقابل ليتواني ، آرژانتين و فيليپين بين ۲۰ تيم حاضر به مقام يازدهم رسيد. مسابقات بسكتبال از معدود ورزشهايي بود كه در سطح بالا و با حضور تيمهاي زيادي برگزار شد و بنابر اين مقام يازدهم نتيجه بدي نيست ! ايران اگر آرژانتين رو در دور اول برده بود به جمع ۸ تيم برتر صعود كرده بود ولي با باختي حفيف حذف شد. در كل بجز باخت بد ايران به فيليپين ساير نتايج خوب و قابل قبول بود. امير صديقي بهترين بازيكن ايران بود كه نشان از يك بازيكن آينده دار در بسكتبال ايران داشت.

شنا :
ايران با دو شناگر بنامهاي احمد رضا جلالي و همايون حقيقي در اين مسابقات حاضر بود كه جمعا در ۵ ماده شركت كردند كه در هيچكدوم موفق به حتي صعود از دور مقدماتي هم نشدند. جلالي در ۵۰ متر آزاد ، ۱۰۰ متر پروانه و ۲۰۰ متر مختلط انفرادي بترتيب به مقام ۲۳ ، ۲۶ و ۲۳ رسيد و حقيقي هم در دو ماده ۱۰۰ و ۲۰۰ متر پروانه به مقامهاي ۲۷ و ۱۹ رسيد. در مجموع اختلاف سطح شناي ايران با سطح اول جهان بسيار بسيار زياده و با روي كار آمدن فدراسيون كنوني شنا هم اين اختلاف روز به روز بيشتر ميشه !

تير و كمان :
ياسمن شيريان تنها نماينده ايران در اين ورزش بود كه در دو بخش انفرادي و تيمي مخنلط مسابقه داد. شيريان در هر دو بخش در اولين مرحله حذفي كنار رفت و مشتركا با تمام حذف شدگان دور اول به مقام هفدهم رسيد. در مجموع انتظار زيادي از شيريان نميرفت ولي باخت در تمام مراحل حذفي هم چيزي نيست كه بشه بهش افتخار كرد ! جالب اينكه شيريان در بخش تيمي مختلط بطور تصادفي با ابراهيم صبري مصري همتيمي شده بود كه اين مصري روز بعد در مسابقات انفرادي پسران قهرمان شد !! اما تيم دونفره شيريان و اين نماينده مصري در همون دور اول در راند شوت آف باخت و حذف شد.

دو و ميداني :
ايران تنها يك نماينده در مهمترين ورزش المپيك داشت. در اين مسابقات فرمتي عجيب بكار گرفته شد و در تمام مواد فينال آ و ب برگزار شد. محمدرضا وظيفه دوست در پرش ارتفاع تنها نماينده ايران بود كه در دور مقدماتي با پرش ۲ متر دوازدهم شد و نتونست به جمع ۸ نفر فينال الف صعود كنه و در فينال ب هم با افزايش ركورد به ركورد ۲ متر و  ۷ سانت رسيد و سوم شد و در جمع به مقام يازدهم المپيك رسيد. از ابتدا هم انتظار بيشتري از وظيفه دوست نميرفت.

بوكس :
در بوكس هم ايران يك نماينده بنام بيژن خجسته داشت كه در جمع ۶ نفر در يك چهارم نهايي ۴-۲ به حريف ازبك باخت و بعد هم براي مقام ۵ و ۶ مقابل خريف روس در همون راند اول يكطرقه شد و بين ۶ نفر آخر شد ! خجسته اگر در دور اول حريف ازبك رو ميبرد شانس بسيار زيادي داشت تا مدال برنز بگيره ولي باخت و در مسابقه پنجم و ششمي هم بسيار بي انگيزه بود.

قايقراني كانو :
مسابقات كانو و كاياك در فرمتي عجيب و در دو ماده اسپرينت و اسلالوم برگزار شد. جالب اینکه همون نفرات در هر دو ماده شرکت میکردند. البته مسابقات ماده اسلالوم چندان هم اسلالوم مثل مسابقات اسلالوم بزرگسالان نبود و در واقع بیشتر به مسابقات آبهای آرامی شبیه بود که چند مانع بشکل مارپیچ هم سر راهش بود. علی آقامیرزایی تنها نماینده ایران بود که خوب کار کرد. میرزایی در ماده اسپرینت در دور رکورد گیری سوم شد و نشون داد که شانس مدال داره ،‌در دور اول حذفي نماينده اسلواكي رو برد و در يك هشتم نهايي با توجه به فرمت عجيب مسابقات به سيد ۲ از بلاروس خورد و با اختلاف بسيار كم باخت و نهم شد. در ماده اسلالوم هم تخصصي خودش نبود در ركوردگيري يازدهم شد ، بعد حريف كوبا رو برد و در يك هشتم نهايي به سنگاپور باخت و يازدهم شد. بنظر ميرسيد اگر مسابقات در فرمت معمول برگزار ميشد ،‌ ميرزايي ميتونست در ماده اسپرينت بين ۵ نفر برتر قرار بگيره و حتي شانس مدال هم داشته باشه.

فوتبال :
در فوتبال تيم دختران ايران بعد از كلي جنجال راهي مسابقات شد و بعد از باخت ۴-۲ به تركيه در دومين بازي ۱-۰ تيم پاپوا گينه نو رو برد و بهمراه تركيه به نيمه نهايي رفت. ايران اونجا ۴-۱ به گينه استوايي باخت و بعد هم در بازي رده بندي ۳-۰ به تركيه باخت و چهارم شد. من از اين مسابقات فقط بازي آخر با تركيه رو ديدم و بايد گفت كه تيم ايران بسيار ضعيف بود و تركيه ميتونست بيش از ۷ گل هم به ايران بزنه. البته از فوتبال زنان در ايران انتظار ديگري هم نميره. ولي ايران ممكن بود در شرايط خاص مدال هم بگيره.

جودو :
در جودو ايران ۲ نماينده داشت كه در دو در همون دور اول مغلوب فيناليست مسابقات شدند ! در ۶۶ كيلو فرشيد قاسمي در مسابقه اول به امريكا (برنده مدال طلا) باخت و بعد از ۳ برد مقابل آندورا ، سان مارينو و ليتواني در گروه بازنده ها در مسابقه مقابل آخر مغلوب حريف دانماركي شد تا هفتم بشه. در ۱۰۰ كيلو شايان نصيرپور كه شانس بيشتري هم داشت در قرعه بسيار خوش شانس بود و در دور اول استراحت داشت در يك چهارم در حالي كه تا ۴۰ ثانيه پاياني جلو بود به حريف بلژيكي نايب قهرمان مسابقات باخت ، در گروه بازنده ها باز هم خوش شانس بود و بدون مسابقه بدور ماقبل پاياني رسيد ولي اونجا در عين ناباوري به حريف قرقيز باخت و هفتم شد. اين مسابقات يك بخش تيمي هم داشت كه هر تيم شامل ۴ پسر و ۴ دختر بود. جالب اينكه اسم هر تيم هم يكي از شهرهاي جهان بود ! قاسمي در كنار ۷ جودوكا از كشورهاي مجارستان ، ليختن اشتاين ،‌ لهستان ، كامرون ،‌ روسيه ، الجزاير و مكزيك در تيم پاريس قرار گرفت كه در همون دور اول ۵-۳ به تيم توكيو باختند و نهم شدند. خود قاسمي البته تونست حريف آندورايي خودش رو ببره و تيمش در نهايت مغلوب شد.

تيراندازي :
ايران دو نماينده در ماده ۱۰ متر تپانچه بادي داشت. در بخش پسران سپهر صفاري دوازدهم شد و در بخش دختران هم ياسمن حيدري شانزدهم شد. در جمع ۲۰ نفر در هر ماده حاضر بودند و بنابر اين نتايج نفرات ايران خيلي بد محسوب نميشه.

تكواندو :
تكواندو مثل هميشه موفقترين تيم كاروان ايران بود. در بخش پسران هر دو نماينده ايران بدون شكست بودند ولي خوب داستان هميشگي ورزشكاران اسرائيلي باعث شد تا يك طلاي حتمي از دست ايران بره. در ۴۸ كيلو محمد سليماني با شكست ازبكستان و امريكا براحتي به فينال رسيد ولي مقابل حريف اسرائيلي به بهانه مصدوميت مسابقه نداد و حتي مدال نقره خودش رو هم روي سكو دريافت نكرد. كاوه رضايي در ۵۵ كيلو اما حريفي پيش رو نداشت و با شكست حريفان هائيتي ، سنگاپور و قزاقستان براحتي طلا گرفت. اما در ۴۴ كيلوگرم دختران مريم شيرجهاني در اولين و آخرين مسابقه خودش به حريف ترك باخت و نهم شد.

واليبال :
واليبال ناكامترين تيم كاروان ايران بود. تيم ايران از شانس بد در اولين روز با جديترين حريفش مسابقه داد و ۳-۰ به آرژانتين باخت و بعد هم ۳-۱ مغلوب كوبا شد و حذف شد. ايران در مسابقه رده بندي براحتي ۳ بر صفر تيم جمهوري دموكراتيك كنگو رو برد و پنجم شد. دو تيم كوبا و آرژانتين هم نهايتا فيناليست شدن تا بشه فهميد كه ايران حداقل ليافت برنز رو داشت و حتي اگر با آرژانتين در روز اول روبرو نميشد مدال نفره هم كاملا در دسترس بود.

وزنه برداري :
در وزنه برداري ايران دو نماينده داشت كه محسن غزاليان در ۶۹ كيلو هفتم شد ولي عليرضا كاظمي نژاد در سنگين وزن در رقابتي نزديك با حريف ارمني به مدال طلا رسيد و آخرين مدال كاروان ايران رو گرفت. اين يك طلا براي وزنه برداري ايران كه تقريبا در حال نابودي هستش نتيجه خوبي بود.

كشتي :
مسابقات كشتي در دو گروه ۳ يا ۴ نفره در هر وزن برگزار شد. در كشتي آزاد وزن ۴۶ كيلو مهران شيخي در دور گروهي براحتي حريفان اكوادور و پرو رو برد و فيناليست شد اما در فينال مغلوب حريف روس شد و نقره گرفت. شيخي در حالي باخت كه در تايم اول فاصله اي با ضربه كردن حريف نداشت و تا آخرين ثانيه هم از حريف جلو بود. در كشتي فرنگي مهرداد خمسه در ۴۲ كيلو در گروه سخت ابتدا به قزاقستان باخت و بعد حريف مصري رو ضربه كرد و در كشتي آخر (که اگر میبرد فینالیست میشد) در رقابتی نزدیک به حریف کوبایی باخت و در گروه سوم شد. بعدا در مسابقه مقام ۵ و ۶ حریف اکوادوری رو برد و پنجم شد. اما یوسف قادریان در ۶۹ کیلو نماینده دیگر کشتی فرنگی ایران بود که در گروه خودش حریفان الجزایر و سوریه رو برد ولی در مقابل حریف ترک در حالی که کاملا از حریف سر بود روش اشتباه عجیب خودش ضربه فنی شد و برای مدال برنز هم با شکست حریف بلاروس برنز گرفت.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم شهریور 1389ساعت 2:53  توسط محسن  | 

اولين دوره المپيك نوجوانان / بخش سوم

اولين دوره المپيك نوجوانان به روزهای پایانی خودش نزدیک میشه و کاروان ایران با همون ۵ مدالی که در روزهای ابتدایی گرفت در جدول مدالها قرار داره و نتایج ضعیفی در روزهای پایانی کسب میکنه !

نتایج ورزشکاران در روزهاي ششم تا هشتم :

بسکتبال ۳ نفره :
ایران ۲۹ - نيوزلند ۱۷
ایران ۱۹ - فيليپين ۲۸
ایران ۳۱ - تركيه ۲۵
تیم بسکتبال ۳ نفره ایران كه در مرحله رده بندی قرار گرفته بود با شکست نیوزلند ، باخت به فيليپين و شكست تركيه بين ۲۰ تيم به مقام يازدهم رسيد كه نتيجه بدي نيست. ايران در اين مسابقات ۳ بازي رو باخت كه ميتونست نبازه. در مقابل فيليپين هم تيم مقابل از ابتداي بازي با شوتهاي ۳ امتيازي از ايران جلو افتاد و در زمان كم اين ورزش فرصتي براي جبران نبود.

دو و ميداني :
در دو و ميداني محمدرضا وظيفه دوست در پرش ارتفاع در فينال ب اين ماده با ركورد ۲.۰۷ به مقام سوم رسيد و در مجموع بعد از ۸ نفر حاضر در فينال الف به مقام يازدهم رسيد.

بوكس :
در بوكس تنها نماينده ايران در ۸۱ كيلو بنام بيژن خجسته در اولين مسابقه مقابل سرداربك بگاليف از ازبكستان نفر دوم نوجوانان جهان قرار گرفت و ۴-۲ باخت و حذف شد. خجسته براي مقام ۵ و ۶ هم مقابل آنزور الپيف از روسيه قرار گرفت و در مسابقه اي كه كاملا بي تفاوت بود در حاليكه در راند اول ۱۰-۳ عقب بود از ديد داوران يكطرفه بازنده شد. خجسته در صورتيكه در سمت ديگر جدول قرار ميگرفت شانس مدال داشت.

قايقراني كانو و كاياك :
علي آقاميرزايي تنها نماينده ايران در اين ورزش بود كه از ابتدا هم شانس مدالي نداشت ولي بعد از عملكردش در دور مقدماتي حتي ميتونست مدال هم بگيره كه موفق نشد ! مسابقات كانو كاياك با فرمتي عجيب و غريب برگزار ميشه بدين شكل كه در دو بخش اسپرينت و اسلالوم همون نفرات شركت ميكنند و ابتدا در يك دور زمانگيري حاضر ميشن كه در بخش اسپرينت نماينده ايران با زمان 1:32.78 به مقام سوم رسيد تا در اولين دور حذفي با نفر سوم از آخر مسابقه بده كه با اختلاف برنده شد اما با توجه به قوانين مضحك مسابقات ، نفرات دوباره بر اساس زماني كه در راند اول كسب كرده بودند سيدبندي شدند تا آقاميرزايي به نماينده بلاروس سيد ۲ مسابقات برخورد كرد و با فقط ۷۴ صدم ثانيه شكست خورد و نتونست بجمع ۸ نفر برتر صعود كنه و بدليل زمان بهترش نهم شد. آقاميرزايي در صورتي كه مسابقات با فرمت منطقي تري برگزار ميشد قطعا بحمع ۵ نفر برتر ميرسيد و حتي براي مدال نقره و برنز هم شانس داشت.

فوتبال :
در فوتبال دختران تيم ايران در نيمه نهايي ۴-۱ مغلوب گينه استوايي شد تا در مسابقه رده بندي امروز بار ديگر مقابل تركيه قرار بگيره. مقابل گينه استوايي ايران ابتدا ۲-۰ عقب افتاد در ابتداي نيمه دوم فاطمه اردستاني نتيجه رو ۲-۱ كرد ولي در نهايت تيم حريف با دو گل ديرهنگام ۴-۱ برنده شد.

جودو :
مسابقات جودو انفرادي هم به انجام رسيد و هر دو نماينده ايران هفتم شدند ! فرشيد قاسمي در ۶۶ كيلو كه از ابتدا هم روش حسابي باز نميشد در همون دور اول مقابل قهرمان مسابقات يعني مكس اشنايدر امريكايي قرار گرفت و در مسابقه اي يكطرفه با ۲ يوكو و ۲ وازاري باخت. در جدول اين مسابقات تمامي نفرات بازنده شانس حضور در رپه شارز رو داشتند و قاسمي در اين جدول دو حريف ضعيف از سان مارينو و آندورا رو ايپون كرد و در راند سوم بازنده ها حريف خوبي بنام ويتكائوسكاس از ليتواني رو با ۱ وازاري برد ولي در مسابقه ماقبل آخر براي برنز در مسابقه اي نزديك در فنون خاك مغلوب حريفي از دانمارك شد تا هفتم بشه. اين دانماركي در نهايت برنز گرفت و قاسمي ميتونست اين حريف رو ببره و برنز بگيره. نماينده ديگر ايران شايان نصيرپور در ۱۰۰ كيلو بود كه با بهترين قرعه ممكن روبرو شده بود. بعد از يك استراحت در يك چهارم نهايي در حالي كه تا ۴۰ ثانيه پاياني از حريف بلژيكي نيكيفوروف پيش بود دو امتياز وازاري از دست داد و بازنده شد. در جمع بازنده ها هم بعد از يك استراحت در مسابقه اي عجيب با يك يوكو به جودوكاي قرقيز باخت تا هفتم بشه و اين قرقيز هم نهايتا برنز گرفت !! نصيرپور اگر كمي تلاش ميكرد براحتي ميتونست مدال بگيره !

تيرانداري :
در تيرانداري هر دو نماينده ايران بكارشون پايان دادند. ياسمن حيدري در ۱۰ متر تپانچه بادي با امتياز ۳۶۷ به مقام شانزدهم رسيد و سپهر صفاري هم در همين ماده در بخش پسران با امتياز ۵۶۱ امتياز بين ۲۰ نفر دوازدهم شد.

واليبال :
واليبال بزرگترين شوك كاروان ايران در اين مسابقات بود ! تيم واليبال ايران كه مدعي مدال طلا بود با دو باحت در گروهش آخر شد و فردا براي مقام پنجمي بايد با جمهوري دموكراتيك كنگو مسابقه بده ! ايران با قرعه بد در اولين مسابقه با جديتري حريفش يعني آرژانتين روبرو شد كه تا تيم ايران بخودش بياد دو ست اول رو ۲۵-۱۲ و ۲۵-۹ باخت و تلاش ايران در ست سوم هم راه بجايي نبرد و ۲۹-۲۷ بازنده شد. با برد ۳-۰ كوبا مقابل آرژانتين ، ايران براي صعود بايد كوبا رو با اخلافي زياد ميبرد كه عملا ممكن نبود ولي بهرحال تيم از هم پاشيده ايران تلاشش رو مقابل كوبا هم كرد و ست اول رو ۲۵-۲۱ برد ولي در ۳ ست بعدي ۲۵-۲۲ و ۲۵-۱۹ و ۲۵-۲۲ شكست خورد. تيم كوبا در اين مسابقات با داشتن ويلفردو لئون ستاره تيم بزرگسالان كوبا مدعي اول قهرماني است.

-------------------------------------------

تا اينجاي مسابقات ايران فقط يك شانس اندك براي مدال برنز فوتبال دختران داره و بجز اين ، ايران باز هم حتي در المپيك نوجوانان هم نتونست در ورزشي بجز كشتي ، تكواندو و وزنه برداري مدال بگيره كه اين نكته تلخ و نااميد كننده اين مسابقات بود ! ايران در اين مسابقات ميتونست در ورزشهاي واليبال ، جودو ، بوكس و حتي قايقراني به مدال برسه ولي اينطور نشد !

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور 1389ساعت 12:44  توسط محسن  | 

اولين دوره المپيك نوجوانان / بخش دوم

اولين دوره المپيك نوجوانان در روزهاي گذشته هم پيگيري شد و كاروان ايران با كسب ۲ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز تا پايان روز پنجم در رده سيزدهم جدول مدالها قرار گرفت.

در اين المپيك نكته جالب عدم انتشار جدول توزيع مدالها در سايت مسابقات بود ، هدف IOC از اين اقدام كم اهميت كردن نفش مدال در اين مسابقات هستش ، اما بهر حال اين تعداد مدالهاست كه بايد در پايان جمع بندي بشه ! نكته عجيب ديگه حضور موادي در اين مسابقات بشكل مختلط بين ورزشكاران كشورهاي مختلف هستش ، براي مثال روز گذشته در تير و كمان تيمي دو نفره از ايتاليا و بلاروس طلا گرفت. مدالهايي مشابه اين كه در ورزشهاي سواركاري ، تيروكمان ، جودو ، ترياتلون ، پنتاتلون ، تنيس و شمشيربازي توزيع شدند تحت نام مدال تيم مختلط در مدالها محسوب ميشن.

نتایج ورزشکاران در روزهاي دوم تا پنجم :

بسکتبال ۳ نفره :
ایران ۲۱ - آرژانتين ۲۴
ایران ۲۹ - پاناما ۲۱
تیم بسکتبال ۳ نفره ایران كه در دو روز اول يك برد و يك باخت كسب كرده بود در ادامه هم نتيجه اينچنيني گرفت و با ۲ برد و ۲ باخت در گروه چهارم شد و بايد براي مقام نهم تا پانزدهم با تيم نيوزلند رقابت كنه. ايران در حالي در گروه ۵ تيمي ، چهارم شد كه اگر آرژانتين رو برده بود در گروه اول ميشد ! بگفته مربيان ايران در اين بازي تيم ايران مغلوب داوران شده كه بهرحال بدليل پخش نشدن اين بازي نميشه در اين مورد قضاوت كرد. در اين گروه تيم مصر كه به ايران باخته بود ، ليتواني رو برد تا ۳ تيم ايران ، مصر و ليتواني در امتياز برابر بشن و با در نظر گرفتن نتايج رودررو تيم ليتواني بدليل برد با اختلاف ۱۱ مقابل ايران به دور بعد صعود كرد ، مصر سوم شد و ايران بالاتر از پاناما در گروه چهارم شد. تيم ايران اگر در لحظات پاياني بازي با ليتواني كمي دقت ميكرد و با اختلاف كمتري ميباخت ميتونست به جمع ۸ تيم برتر صعود كنه.

شنا :
در شنا نمايندگان ايران كارشون رو به پايان رسوندند و در تمام مواد در دور مقدماتي حذف شدند ! احمدرضا جلالي در ۵۰ متر آزاد با ثبت زمان 24.43 بين ۵۳ نفر به مقام ۲۳ رسيد كه به نسبت ساير نتايج نتيجه بهتري هستش. جلالي ۵۳ صدم ثانيه تا صعود به نيمه نهايي و ۱۶ نفر برتر فاصله داشت. در ماده ۲۰۰ متر پروانه هم همايون حقيقي با زمان 2:09.45 بالاتر از شناگران ليبي و اندونزي و همچين دو شناگر ديگر كه اصلا مسابقه ندادند بين ۲۳ نفر نوزدهم شد و در دور مقدماتي حذف شد.

تير و كمان :
در تير و كمان ايران يك نماينده بنام ياسمن شيريان داشت كه در بخش انفرادي در مرحله ركوردگيري با ركورد ۵۶۵ امتياز بين ۳۲ نفر به مقام ۲۲ رسيد ولي در اولين راند حذفي ۶-۲ مغلوب ايزابل ويه ماير از آلمان شد و حذف شد. در قوانين جديد تير و كمان مسابقات در ۵ ست برگزار ميشه و برنده هر ست ۲ امتياز ميگيره و در صورت تساوي هم هر نفر ۱ امتياز ميگيره. در صورتي كه دو نفر در پايان ست پنجم ۵-۵ مساوي باشند كه راند شوت آف برنده رو تعيين ميكنه و نفر برنده ۶-۵ برنده اعلام ميشه. شيريان در اين مسابقه ست سوم رو ۲۷-۲۶ برد ولي در ستهاي ديگر بترتيب ۲۵-۲۳ و ۲۵-۲۰ و ۲۷-۲۱ بازنده شد تا به مقام ۱۷ مشترك برسه. در بخش تيمي مختلط هم شيريان برحسب قرعه با ابراهيم صبري از مصر همتيمي شد ، كه اين تيم دو نفره با ۱۱۹۶ امتياز در سيد ۱۸ قرار گرفت ولي اين تيم هم در اولين مرحله حذفي مقابل تيم دو نفره بنيامين ايپسن از دانمارك و الكساندرا ميركا از مولداوي ۶-۵ مغلوب شد و به مقام ۱۷ مشترك رسيد. در اين مسابقه تيم ايران و مصر ستهاي اول و سوم رو ۳۵-۲۹ و ۳۷-۳۲ برد و در ستهاي دوم و چهارم ۳۶-۳۳ و ۳۴-۳۱ شكست خورد. ست پنجم ۳۶-۳۶ مساوي شد و در راند اضافه هم تيم ايران و مصر ۱۸-۱۶ باخت و حذف شد.

دو و ميداني :
در دو و ميداني ايران كلا يك نماينده بنام محمدرضا وظيفه دوست در پرش ارتفاع داشت كه در دور مقدماتي بعد از عبور از موانع ۱.۹۰ ، ۱.۹۵ و ۲ متر ، ۳ بار مقابل مانع ۲.۰۴ شكست خورد تا در بين ۱۵ نفر دوازدهم بشه. در اين مسابقات با قوانين عجيبي كه داره ، فقط ۸ نفر برتر به فينال ميرن و ساير نفرات در فينال B مسابقه خواهند داد !! بر اين اساس نماينده ايران هم براي مقام ۹ تا ۱۵ بايد رقابت كنه.

وزنه برداري :
مسابقات وزنه برداري با حضور ۲ نماينده از ايران به پايان رسيد و يك طلا و يك هفتمي حاصل كار ايران بود. در ۶۹ كيلو محسن غزاليان كه جانشين سعيد محمدپور شده بود به ميدان رفت كه در بين ۱۱ نفر به ركورد ۱۱۸ كيلو در يكضرب و ۱۳۵ كيلو در دوضرب به مقام نچندان خوب هفتمي رسيد. البته اين مقام با توجه از قبل هم قابل پيش بيني بود و اميد اصلي ايران براي مدال در سنگين وزن به عليرضا كاظمي نژاد بود. در فهرست ورودي اين وزن ، ركورد ورودي نماينده ارمنستان ۱۰ كيلو از نماينده ايران بيشتر بود و بهمين دليل بنظر ميرسيد كه كاظمي نژاد فقط بتونه نقره بگيره. در حركت يكضرب هم كاظمي نژاد بعد از بلند كردن وزنه ۱۵۵ كيلويي مقابل ۱۶۰ كيلو ناكام شد ولي اين حريف ارمني موفق به ليفت كردن اين وزنه شد تا ۵ كيلو جلو بيفته اما در دو ضرب اين ارمني بعد از يكبار خطا با زحمت از ۱۹۰ كيلو گذشت تا كاظمي نژاد كه ۱۹۰ رو در نوبت اول بلند كرده بود در دومين حركت خودش با بلند كردن ۱۹۶ كيلويي با يك كبلو اختلاف در مجموع قهرمان المپيك بشه. نكته جالب اين مسابقات عكس العملهاي گئورگ زالاي مربي مجاري تيم ايران بود كه در هنگام توزيع مدال سنگين وزن كاملا گريه ميكرد !! در مورد زالاي گفته ميشه كه مربي خوبي نيست ولي حداقل در اين مسابقات نشون داد كه بسيار دلسوز هستش !

كشتي :
مهران شيخي در كشتي آزاد آخرين نماينده ايران بود كه در وزن ۴۶ كيلو به ميدان رفت. در اين وزن با كنار رفتن دو نفر ، فقط ۶ نفر باقي مونده بودن كه شيخي در دور اول به ونزوئلا و پرو همگروه شد. شيخي در كشتي اولي آندري داويلا از ونزوئلا رو در تايم اول ۳-۱ برد و در تايم دوم هم با كلينچ و شانس ۱-۰ برنده شد. شيخي در كشتي دومش مقابل رابينسون ريوس از پرو قرار گرفت كه حريف ضعيفي بود و شيخي در تايم اول در حاليكه ۷-۲ جلو بود حريف رو ضربه كرد. جالب اينكه شيخي در همون ابتداي مسابقه چيزي نمونده بود بر اثر اشتباه خودش ضربه فني بشه !! با اين دو برد ، شيخي به فينال رسيد تا مقابل آلدار بالژينيمايف از روسيه قرار گرفت. با توجه به كشتيهاي قبلي از ابتدا هم شانسي براي شيخي نميشد تصور كرد ولي شيخي در راند اول فقط چند لحظه با ضربه فني كردن حريف رو مدال طلا فاصله داشت ولي حريف روس فرار كرد و با فني كه در ۱۰ ثانيه آخر زد كشتي باخته رو ۴-۲ از شيخي برد. در تايم دوم هم در شرايطي كه ۴-۰ پيش بود روي فن ريسكي شيخي در ثانيه هاي پاياني نماينده ايران رو ضربه فني كرد. در مورد مهران شيخي بايد گفت كه شيخي دو هفته پيش در مسابقات نوجوانان آسيا شركت كرده بود كه كار بسيار اشتباهي بود و بهمين دليل در اين مسابقات آماده نبود. شيخي با اينكه كشتيگير آينده داري نشون داد و در اين مسابقات مقابل حريفاني قرار گرفت كه اكثرا صغرسني بودند ولي با اينحال اشتباهات عجيبي در لحظات حساس انجام ميداد كه اگر نبود مدال طلا رو قطعا گرفته بود !

-------------------------------------------

در ادامه مسابقات فردا تيم فوتبال دختران ايران در نيمه نهايي با گينه استوايي مسابقه ميده. در واليبال هم ايران مسابقه حساسي با آرژانتين داره. در بوكس قرعه كشي امروز انجام شد و بيژن خجسته چندان خوش شانسي نبود و بايد براي صعود به نيمه نهايي نفر دوم جهان از ازبكستان رو ببره. در جودو هم نماينده ۶۶ كيلوي ايران در دور دوم با حريف امريكايي مسابقه ميده ، هرچندكه شانسي براي مدال نداره. اميد مدال جودوي ايران در ۱۰۰ كيلو هستش كه شايان نصيرپور در دور اول استراحت داره و با شكست برنده بلژيك و قرقيزستان ميتونه به نيمه نهايي صعود كنه.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 13:37  توسط محسن  | 

اولین دوره المپیک نوجوانان / بخش اول

اولین دوره المپیک نوجوانان سنگاپور سرانجام با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز شد و کاروان ورزشی ایران در دو روز نخست مسابقات ۳ مدال کسب کرد و البته دو مدال احتمالی رو هم از دست داد !

نتایج ورزشکاران در دو روز اول :

بسکتبال ۳ نفره :
ایران ۲۷ - مصر ۲۱
ایران ۱۸ - لیتوانی ۲۹
تیم بسکتبال ۳ نفره ایران در دو روز اول مسابقات نتایج قابل پیش بینی گرفت ، مصر رو برد ولي مغلوب ليتواني شد. در مسابقه اول ، ايران در حالي مصر رو برد كه صديقي ، مشايخي و زنگنه بترتيب ۱۰ ، ۹ و ۸ امتياز كسب كردند و ايران در كل مسابقه از حريف افريقايي پيش بود. اما ايران در بازي دوم در همون ابتدا مبهوت شوتهاي ۳ امتيازي حريف شد و ليتواني با ۴ شوت ۳ امتيازي متوالي از همون ابتدا نزديك ۱۰ امتياز از ايران پيش افتاد و اين برتري حفظ شد. در اين بازي امير صديقي بتنهايي ۱۴ امتياز گرفت ولي نتونست مانع شكست تيم بشه. تيم ايران فردا و پس فردا بمصاف آرژانتين و پاناما ميره كه برد ايران مقابل پاناما محتمل هستش ولي براي صعود به جمع ۸ تيم برتر بايد آرژانتين رو شكست بده. در غير اينصورت ايران بايد براي مقامها ۹ تا ۱۶ مسابقه بده.

شنا :
در شنا هر دو نماينده ايران به آب زدند كه بيش از نيمي از مسابقاتشون رو انجام دادند. در ماده ۱۰۰ متر پروانه هر دو نماينده ايران مسابقه دادند كه در پايان در بين ۳۶ شركت كننده احمد رضا جلالي با زمان 57.84 به مقام ۲۶ رسيد و همايون حقيقي با زمان 58.34 به مقام ۲۷ رسيد. نمايندگان ايران تقريبا ۲ ثانيه با زمان صعود به فينال فاصله داشتند. احمد رضا جلالي ضمنا در ماده ۲۰۰ متر مختلط امدادي با زمان 2:12.43 در بين ۲۵ نفر به مقام ۲۳ رسيد. جلالي ۱۰ ثانيه در اين ماده با نفر اول فاصله داشت !! در ادامه اين مسابقات جلالي ۵۰ متر آزاد و حقيقي هم در ماده ۲۰۰ متر پروانه مسابقه خواهند داد. بنظر مياد جلالي در ماده تخصصي ۵۰ متر بتونه نتيجه بهتري كسب كنه ولي صعود به نيمه نهايي هم بعيد بنظر مياد.

فوتبال :
ايران ۲ - تركيه ۴
ايران ۱ - پاپوا گينه نو ۰
تيم فوتبال دختران ايران بعد از كش و قوسهاي فراوان بالاخره وارد المپيك شد و در اولين بازي در حاليكه تا ۱۳ دقيقه مانده به پايان ۲-۱ از تركيه پيش بود در پايان ۴-۲ شكست خورد. ايران ابتدا در دقيقه ۶ عقب افتاد ولي يك گل به خودي از تيم تركيه و گل شهين افلاكي از روي يك ضربه آزاد در دقايق ۱۳ و ۱۶ نتيجه رو ۲-۱ كرد . اما تيم تركيه بعد از حملات متعدد با يك گل بخودي در دقيقه ۶۷ بازي رو مساوي كرد و با گلهاي دقايق ۷۰ و ۸۲ (دقیقه دوم وقتهای تلف شده ،‌ اين مسابقات در ۸۰ دقيقه هست) برنده شد. ایران در دومین بازی دیروز با گینه نو از قاره اقیانوسیه بازی کرد و با گل دقیقه ۴۳ فاطمه اردستانی ۱-۰ برنده شد. ایران با این نتیجه به احتمال فراوان به دور بعد صعود میکنه مگر اینکه گینه نو مقابل ترکیه معجزه کنه ! ایران در صورت صعود در نیمه نهایی با یکی از دو تیم شیلی یا گینه استوایی بازی خواهد داشت.

تکواندو :
تکواندو اولین تیم ایران بود که امروز کارش در سنگاپور به پایان رسید و ۳ نماینده ایران یک طلا و یک نقره کسب کردند. تمام مسابقات ورزش تکواندو پخش تلویزیونی داشت و من تونستم تمام مسابقات رو ببینم. مریم شیرجهانی اولین مسابقه تکواندو المپیک رو با شیما تونچر از ترکیه برگزار کرد. شیرجهانی در مسابقات انتخابی المپیک نقره گرفته بود و اینجا هم مدعی مدال بود ولی در عین شگفتی ۱۱-۰ باخت و نهم شد. البته من میتونم بگم که داوران تمام ضربات زده و نزده حریف ترک رو امتیاز دادند وگرنه شاید نتیجه به این سنگینی نمیشد !
محمد سلیمانی نماینده اول پسر ایران بود که در روز نخست مسابقه داد. در این وزن ۸ نفر حاضر بودند و از همون ابتدا هم نگرانی اصلی حضور نماینده اسرائیل بود که در قرعه کشی در سمت مقابل جدول قرار گرفت و در عین شگفتی با کمک داوران به فینال رسید !! سلیمانی در بازی اولش ۵-۱ ابوبکر رسولوف از ازبکستان رو برد و حریف اسرائیلی هم در رقابتی نزدیک ۷-۶ حریف فیلیپینی رو برد. در نیمه نهایی ابتدا سلیمانی ۳-۱ گرگوری انگلیش از امریکا رو برد و منتظر مسابقه دوم نیمه نهایی بین اسرائیل و آرژانتین موند. این مسابقه هم مشکل داوری بنفع حریف اسرائیلی جیلی هایموویچ داشت ! این مسابقه تا ۱۰ ثانیه آخر ۴-۲ بنفع اسرائیل بود که تکواندوکای آرژانتینی در ناباوری نتیجه رو ۴-۴ مساوی کرد ولی در وقت اضافه و با ضربه طلایی باخت و اسرائیلی خوش شانس به فینال رسید. بهر حال مشخص بود که سلیمانی مسابقه نخواهد داد و البته کمیته ملی المپیک ایران قصه های مضحکی رو برای فرار از محرومیت مطرح کرد و مراسم توزیع مدال با پرچم ایران ولی بدون ورزشکار ایرانی برگزار شد و تکواندوکای اسرائیلی در حالیکه کمی هم پکر بود مدال طلا رو گرفت ! سلیمانی قطعا در صورت انجام مبارزه این حریف رو میبرد ولی حالا باید منتظر گزارش کمیته پزشکی آی او سی باشه و حتی ممکنه مدال نقره خودش رو پس بده و محرومیت سنگین در انتظارش باشه !
بعد از اتفاقی که برای سلیمانی افتاد ، كاوه رضايي امروز آخرين شانس طلا در تكواندو بود. رضايي كه قرعه بسيار مناسبي داشت در دور اول استراحت داشت و در دور وم با برنده مصر و هاييتي مسابقه داشت كه با سروزن نرسيدن حريف مصري با نماينده ضعيف هائيتي بنام پترسون سرتون روبرو شد و در همون ۱ دقيقه اول با دو ضربه ۳ امتيازي به سر حريف ۶-۰ جلو افتاد كه داور مسابقه رو متوقف كرد و رضايي رو يكطرفه برنده اعلام كرد. رضايي در نيمه نهايي با داريل تان از سنگاپور ميزبان روبرو شد و با ۴ ضربه به سر حريف ۱۲-۰ در راند سوم جلو بود كه اين مسابقه رو هم با راي داور يكطرفه برنده شد و راهي فينال شد. در اين وزن تمام رقيبان رضايي در سمت مقابل جدول بودند و تكواندوكاي قزاق يا زحمت به فينال رسيد. در فينال رضايي ابتدا ۱-۰ عقب افتاد ولي با يك ضربه به سر حريف نتيجه رو ۳-۱ كرد و در پايان هم ۴-۲ برنده شد. مربيگري اين تيم دونفره پسران ايران رو فريبرز عسگري بر عهده داشت كه در وافع نفراتش در هيچ مسابقه اي شكست نخوردند و بايد دو طلا ميگرفتند !

كشتي :
مسابقات كشتي فرنگي هم در يك روز به پايان رسيد و تيم دو نفره ايران فقط يك برنز گرفت ! مسابقات كشتي در اين المپيك با شكل عجيبي برگزار شد ! در هر وزن قرار بود ۸ نفر حاضر باشند كه در دو گروه ۴ نفري مسابقه بدهند و نفر اول گروه در پايان راهي فينال بشه. در وزن ۴۲ كيلو ، بهروز ملكي سهميه گرفته بود ولي بدليل افزايش وزن با مهرداد خمسه بي تجربه جايگزين شد. خمسه هم در گروهي بسيار سخت با مصر و كوبا و قزاقستان همگروه شد. در اين مسابقات پوشش تلويزيوني فقط روي يك دشك بود و مسابقات دشك اين گروه اصلا پخش نشد ! خمسه در مسابقه اولش در دو تايم ۵-۰ و ۷-۲ به آكان بايماگانبتوف قزاق باخت و شانس صعود به فينال رو از دست داد ، در مسابقه بعدي هم كشتيگير مصري شگفتي سازي كرد و كوبا رو برد. خمسه در مسابقه دوم حريف مصري رو در تايم اول ضربه كرد و با باخت كشتيگير قزاق مقابل كوبا هر ۴ كشتيگير ۱ برد و ۱ باخته شدن ! و خمسه بدليل ضربه كردن حريفش در صدر قرار گرفت و ميتونست با بردن حريف كوبايي فيناليست شه. خمسه در تايم اول در خاك حريف نشست و در آخرين لحظات بارانداز شد و ۱-۰ باخت ، در تايم دوم هم از فرصت خاك استفاده نكرد و ۱-۰ باخت تا در گروه سوم بشه و براي مقام پنجم هم در كشتي ضعيف در ۳ تايم ۱-۰ و ۰-۱ و ۱-۰ حريفي بنام هنري پيلاي از اكوادور رو برد و پنجم شد.
يوسف قادريان شانس مدال طلاي ايران در ۶۹ كيلو بود. قادريان در كشتي اولش مقابل عبدالقادر اوكالي از الجزاير قرار گرفت در تايم اول ۲-۰ برنده شد در تايم دوم ۰-۵ باخت و در تايم سوم هم ۲-۰ برنده شد تا بسختي اين حريف رو ببره. فادريان در كشتي دوم با موسي گديك ترك كشتي گرفت و در تايم اول براحتي ۳-۰ برنده شد. در تايم دوم در آخرين لحظات ۱.۵ دقيقه سرپا ، قادريان سعي داشت با هل دادن حريف رو به بيرون ببره كه اسير فن بالاي حريف شد و ضربه فني شد تا در عين ناباوري در حاليكه از حريفش سر بود ببازه ! قادريان در كشتي آخرش در گروه احمد درويش سوري رو در دو تايم ۲-۰ و ۶-۰ برد و منتظر كشتي تركيه و الجزاير موند. در صورت برد حريف الجزايري ، قادريان در گروه سوم ميشد و حتي برنز رو هم از دست ميداد ولي كشتيگير ترك اينبار هم با خوش شانسي اين حريف رو برد تا قادريان به مسابقه رده بندي بره. اونجا مقابل الكساندر نداشكوسكي از بلاروس در تايم اول غفلت كرد و ۴-۲ باخت ولي در دو تايم بعدي براحتي ۴-۰ و ۴-۰ برنده شد و برنز گرفت. قادريان در صورتي كه اون اشتباه رو نميكرد احتمالا ميتونست طلا بگيره !

-------------------------------------------

در ادامه مسابقات فردا مهران شيخي در كشتي آزاد بروي دشك ميره. شيخي در قرعه اي آسان با حريفان ونزوئلا و پرو مسابقه ميده و حريف احتماليش در فينال هم كشتيگير روس يا شايد ارمنستان هستش. البته كشتيگير ونزوئلايي قهرمان قاره هستش و كشتيگير ضعيفي نيست. محسن غزاليان هم در وزنه برداري به ميدان ميره كه شانس كمي براي مدال داره. محمدرضا وظيفه دوست هم فردا در پرش ارتفاع مسابقه ميده. در بسكتبال هم ايران با آرژانتين و پاناما مسابقه ميده. در فوتبال ايران بايد منتظر نتيجه روز آخر مرحله گروهي باقي بمونه و مسابقات ساير ورزشها هم در روزهاي آينده برگزار ميشه.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد 1389ساعت 22:17  توسط محسن  | 

قرعه کشی مسابقات المپیک نوجوانان 2010

مسابقات المپیک نوجوانان امروز در ورزشهای بسکتبال و والیبال قرعه کشی شد تا با درنظر گرفتن قرعه ورزش فوتبال ، تكليف تيمهاي ايراني حاضر در مسابقات مشخص بشه.

قرعه كشي مسابقات بسكتبال ۳ نفره پسران :
گروه A ) صربستان - یونان - پورتوریکو - هندوستان - نیوزلند
گروه B ) آرژانتین - ایران - لیتوانی - پاناما - مصر
گروه C ) اسرائیل - سنگاپور - ترکیه - امریکا - آفریقای مرکزی
گروه D ) فیلیپین - اسپانیا - افریقای جنوبی - جزایر ویرجین - کرواسی

قرعه کشی مسابقات والیبال پسران :
گروه A ) صربستان - جمهوری دموکراتیک کنگو - روسیه
گروه B ) آرژانتین - ایران - کوبا

قرعه کشی مسابقات فوتبال دختران :
گروه A ) ترکیه - ایران - پاپوا گینه نو
گروه B ) شیلی - ترینیداد و توباگو - گینه استوایی

در مسابقات بسکتبال مهمترین اتفاق همگروه نشدن ایران با اسرائیل در دور مقدماتی بود. البته هنوز هم احتمال روبرو شدن با اسرائیل در مراحل بالاتر وجود داره ! در این مسابقات ایران در گروه سختی قرار داره و از هر گروه ۲ تیم به یک چهارم نهایی صعود میکنند. طبیعتا آرژانتین و لیتوانی مدعی اصلی این گروه هستند و تیمهای مصر و پاناما هم احتمالا تیمهای ضعیفی نیستند. در مجموع ایران در این ورزش شانسی برای کسب مدال نداره.

در مسابقات والیبال ایران در گروه بسیار سختی قرار گرفته و برای صعود به دور بعد باید حداقل یکی از دو تیم آرژانتین یا کوبا رو ببره. تیمهای ایران و کوبا با قهرمانی در مسابقات قاره ای به المپیک صعود کردند ولی تیم آرژانتین بعنوان نماینده امریکای جنوبی بدون انجام مسابقه و بر اساس رنکینگ فدراسیون جهانی بالاتر از برزیل برای این مسابقات انتخاب شد ! تیم کوبا در مسابقات انتخابی از لئون بازیکن نابغه این تیم که عضو تیم بزرگسالان هم هست بهره برد و براحتی تمام حریفانش رو برد. کوبا در صورت اینکه این بازیکن رو در المپیک هم بهمراه داشته باشه قطعا مدعی اول مدال طلا خواهد بود. تیم ایران هم بعد از نمایش عحیب و غریبی که در مسابقات آسیایی تهران داشت بهرحال یکی از مدعیان کسب مدال در این المپیک هست. هرچند که برای گرفتن مدال طلا کار بسیار سختی پیش رو داره.

در فوتبال دختران هم ایران با نمایندگان اروپا و اقیانوسیه همگروه شد. ایران در صورت شکست تیم پاپوا گینه نو میتونه بهمراه ترکیه به نیمه نهایی صعود کنه و حتی شانس مدال هم داشته باشه. البته با توجه به جدید بودن این مسابقات و ضعیف بودن تمام تیمهای شرکت کننده هیچگونه پیش بینی در مورد مسابقات فوتبال ممکن نیست !

-------------------------------------------------------

بجز صعود تیم والیبال به المپیک ، ايران تونست يك سهميه هم در ماده پرش ارتفاع ورزش دو و ميداني توسط محمدرضا وظيفه دوست كسب كنه و يك وايلد كارت هم در ورزش تيراندازي گرفت. با اين حساب و با پايان مسابقات انتخابي المپيك در تقريبا تمامي ورزشها ، ايران با ۲۷ ورزشكار پسر و ۲۰ ورزشكار دختر در مسابقات المپيك شركت خواهد كرد و ۴۷ سهميه كسب كرده. البته اين در صورتي هست كه وايلدكارت ديگري به ايران داده نشه. ايران در ورزشهاي كشتي ، وزنه برداري ، تكواندو ، واليبال و شايد فوتبال شانس مدال داره.

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم خرداد 1389ساعت 0:9  توسط محسن  | 

هشتمين دوره واليبال قهرماني نوجوانان پسر آسيا

هشتمين دوره مسابقات واليبال قهرماني نوجوانان پسر آسيا چندي پيش با قهرماني تيم واليبال پسران ايران در استاديوم واليبال آزادي به پايان رسيد و تيم ايران با اين برد تونست جواز حضور در مسابقات المپيك نوجوانان رو كسب كنه.

نتايج تيم ايران :

دور مقدماتي :
ايران ۳ - استراليا ۰ / ۲۵-۱۸ و ۲۵-۱۶ و ۲۵-۱۶
ايران ۱ - كره جنوبي ۳ / ۲۵-۲۲ و ۲۲-۲۵ و ۱۹-۲۵ و ۲۱-۲۵
ايران ۳ - سري لانكا ۰ / ۲۵-۱۳ و ۲۵-۲۰ و ۲۵-۱۵
ايران ۳ - چين ۲ / ۲۵-۲۲ و ۲۲-۲۵ و ۲۵-۱۳ و ۲۳-۲۵ و ۱۵-۱۲
ايران بعنوان تيم دوم به مرحله حذفي صعود كرد.

مراحل حذفي :
ايران ۳ - چين تايپه ۲ / ۲۵-۲۰ و ۲۵-۱۹ و ۲۳-۲۵ و ۲۱-۲۵ و ۱۵-۹
ايران ۳ - هندوستان ۱ / ۲۵-۱۵ و ۳۰-۳۲ و ۲۶-۲۴ و ۲۵-۲۲
ايران ۳ - چين ۲ / ۲۵-۱۷ و ۲۶-۲۸ و ۲۸-۲۶ و ۲۲-۲۵ و ۱۵-۷

رده بندي نهايي :
۱ - ايران
۲ - چين
۳ - كره جنوبي
۴ - هندوستان
۵ - ژاپن
۶ - چين تايپه
۷ - تايلند
۸ - سري لانكا
۹ - استراليا
۱۰ - قزاقستان

ايران با اين قهرماني ضمن صعود به مسابقات المپيك نوجوانان ، به مسابقات قهرماني نوجوانان جهان هم صعود كرد. اين قهرماني در حالي بدست اومد كه تيم ايران يكي از عجيب و غريب ترين تيمهاي واليبال بود ! ايران در اين مسابقات فراز و فرودهاي زيادي داشت ، در يك چهارم نهايي مقابل تيم ضعيف چين تايپه تا آستانه حذف جلو رفت ولي در عوض در فينال مقابل تيم بسيار قدرتمند چين فوق العاده ظاهر شد ! اين پنجمين قهرماني ايران در ۶ دوره گذشته بود. ايران در دو دوره اول مسابقات نوجوانان آسيا شركت نكرده ولي در ۶ دوره بعدي ۵ طلا و ۱ نقره گرفته. اين قهرماني از لحاظ ديگري هم ارزشمندتر بود. آن هم اينكه تيم ايران بسيار سالمتر از تيمهاي قبلي ايران بنظر ميرسيد. در ادوار قبلي (مخصوصا تیم سال ۲۰۰۷ که قهرمان جهان هم شد) حضور بازيكنان بزرگتر از سن واقعي كاملا در تیم مشهود بود ولی در این تیم حداقل در ظاهر تمام بازیکنان واقعا ۱۸ ساله بنظر میرسیدند. مربیگری این تیم بر عهده ناصر شهنازی بود که تنها مدال نقره تاریخ ایران در نوجوانان آسیا هم با حضور او بدست اومده بود. شهنازی در این مسابقات حرص و جوش زیادی خورد و در نهایت تونست به موفقیت برسه.

ایران بعد از برد راحت روز اول در دومين مسابقه مقابل كره جنوبي باخت تا بعد از برد ۳-۲ مقابل چين به يك چهارم برسه. ايران در اين مرحله ۲ ست از چين تايپه جلو افتاد و در ست سوم هم امتيازات زيادي رو جلو بود ولي يكباره اون روي ديگر تيم ايران نشون داده شد و ايران دو ست متوالي رو باخت و در خطر قرار گرفت ولي در ست پنجم باز هم برنده شد. ايران در نيمه نهايي مقابل تيم بدون شكست و بزرگسال هند قرار گرفت و شايد كمتر كسي برد ايران رو پيش بيني ميكرد ولي در عين شگفتي ، تيم ايران در يك بازي ديدني تيم بزرگسال و حداقل ۲۵ ساله هند رو ۳-۱ برد و فيناليست شد. در نيمه نهايي دوم چين شگفتي ساز شد و تيم خوب كره جنوبي رو ۳-۰ برد تا به فينال بياد. كره در دور مقدماتي هم ايران و هم چين رو برده بود ولي با فقط يك باخت به مفام سوم رسيد. در فينال هم اكثر كارشناسان بعد از ديدن بازي شب گذشته چين مقابل كره جنوبي هيچ شانسي براي ايران متصور نبودند ولي تيم ايران در سالن لبريز از تماشاگر آزادي در شبي بيادماندني با شكست تيم چين (که البته چین هم بوضوح از بازیکنان بزرگسال در ترکیبش استفاده میکرد) با حساب ۳-۲ قهرمان شدند. در پایان مسابقات رامین خانی بعنوان بهترین بازیکن مسابقات معرفی شد و آرمین صادقیانی (برادر کوچکتر آرش صادقیانی) پاسور تیم هم در عین تعجب بعنوان بهترین مدافع روی تور معرفی شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم خرداد 1389ساعت 18:0  توسط محسن  | 

دومین دوره بوکس قهرمانی نوجوانان جهان

دومین دوره مسابقات بوکس قهرمانی نوجوانان جهان روز گذشته در شهر باکو آذربایجان به پایان رسید و تیم ۹ نفره ایران از کسب مدال و سهمیه المپیک نوجوانان سنگاپور باز موند. این مسابقات در ۱۱ وزن برگزار شد و فقط ۴ مدال آور هر وزن سهمیه المپیک رو کسب میکردند ، البته هر كشور هم بيشتر از ۳ سهميه نميتونست كسب كنه.

نتايج نمايندگان ايران :

حسين اسماعيلي / ۴۸ كيلو
دور ۳۲/۱ نهايي : اسماعيلي ۱ - روبرتو باره را (کلمبیا) ۷
اسماعیلی در همون دور اول حذف شد و این حریف کلمبیایی هم خودش یک دور دیگه در جدول بالا رفت و سپس براحتی مغلوب نایب قهرمان ایرلندی این وزن شد.

آرمين امجديان / ۵۱ كيلو
دور ۳۲/۱ نهايي : امجديان ۹ - الكسي خوخلف (بلاروس) ۱
دور ۱۶/۱ نهايي : امجديان ۴ - باسكار جريپوتولا (هندوستان) ۱۲
امجدیان بعد از یک برد خوب مقابل حریف بلاروس در دور دوم شانسی مقابل حریف هندی نداشت و حذف شد. این بوکسور هندی خودش در یک چهارم مغلوب قهرمان آذری این وزن شد.

پیام خاک رنگین / ۵۴ كيلو
دور ۳۲/۱ نهايي :
خاک رنگین ۵ - ایمورو والی (بنین) ۲
دور ۱۶/۱ نهايي : خاک رنگین ۵ - آنتون کوسه (اوکراین) ۲
دور ۸/۱ نهايي : خاک رنگین ۰ - روبیسی رامیرز (کوبا) ۱۰
خاک رنگین بعد از دو برد که برد دوم مقابل حریف اوکراینی نتیجه خوبی تلقی میشه در دور سوم مقابل قهرمان این وزن قرار گرفت و شکست خورد. این بوکسور کوبایی تنها در دور اول مقابل حریف قزاق به دردسر افتاد و بعد از اون تمام حریفانش رو راحت برد و طلا گرفت. در این وزن یک بوکسور هندی در حالی نقره گرفت که چندی پیش در مسابقات نوجوانان آسیا براحتی مغلوب احسان سپهوند شده بود !!

غلامرضا سوزنی زاده / ۵۷ کیلو
دور ۳۲/۱ نهايي : سوزنی زاده ۱ - مانجیت کومار (هندوستان) ۵
سوزنی زاده در همون دور اول مقابل حریف هندی حذف شد و خود این بوکسور هندی هم در دور بعدی حذف شد تا نشون بده که سوزنی زاده حریف چندان قدرتمندی رو پیش رو نداشته !

حمیدرضا رومیانی / ۶۰ کیلو
دور ۳۲/۱ نهايي : رومیانی - ویکاس کریشنان (هندوستان) / رومیانی در راند اول بدلیل برخورد ضربه به سر کنار کشید.
رومیانی در همون مسابقه اول مقابل قهرمان این وزن قرار گرفت و حذف شد ! این بوکسور تمام حریفانش رو براحتی برد و به فینال رفت و اونجا هم قهرمان شد !

سامان تیموریان نیا / ۶۹ کیلو
دور ۳۲/۱ نهايي : تیموریان نیا ۶ - عمر زرزور (مراکش) ۱۱
تیموریان نیا هم در همون دور اول مغلوب حریف نچندان خوب از مغرب شد و کنار رفت !

داریوش حسینی / ۷۵ کیلو
دور ۳۲/۱ نهايي : حسینی ۳ - میخایلو سلیوانوف (اوکراین) ۵
حسینی هم در همون دور اول در مسابقه ای نزدیک مغلوب حریف اوکراینی شد و خود این حریف اوکراینی در دور دوم حذف شد !

بیژن خجسته / ۸۱ كيلو
دور ۱۶/۱ نهايي :
خجسته ۷ - نودیر محمدیف (تاجیکستان) ۴
دور ۸/۱ نهايي : خجسته ۶ - یتالو پره آ (اکوادور) ۳
دور ۴/۱ نهايي : خجسته ۲ - ایروسوانی دوورگر (کوبا) ۱۱
خجسته بعد از دو برد نزدیک و در آستانه کسب سهمیه المپیک در حساسترین مرحله با قهرمان مسابقات از کوبا روبرو شد که شانسی مقابل این حریف نداشت ! این بوکسور کوبایی در کل مسابقات فقط در یک مسابقه به زحمت افتاد و سایر حریفانش رو براحتی برد.

سالار غلامی / ۹۱ كيلو
دور ۱۶/۱ نهايي :
استراحت
دور ۸/۱ نهايي : غلامی ۷ - بوبورجان سودیکوف (ازبکستان) ۴
دور ۴/۱ نهايي : غلامی - لنییر پرو (کوبا) / مسابقه در راند دوم یکطرفه بسود کوبا اعلام شد.
غلامی بعد از یک دور استراحت ،‌ حريفي از ازبكستان رو برد ولي باز هم از شانس بد در حساسترين مرحله با قهرمان مسابقات از كوبا روبرو شد و حذف شد ! اين كوبايي تمام حريفانش رو براحتي برد و طلا گرفت !

در مجموع تيم ۹ نفره ايران با ۶ برد و ۹ باخت و كسب ۲ مقام پنجمي به كار خودش پايان داد ! كويا تنها كشوري بود كه در اين مسابقات بيش از ۳ سهميه گرفت و بايد ۲ سهميه از ۵ سهميه خودش رو واگذار كنه ولي چون دو بوكسور كوبايي كه نمايندگان ما رو در يك چهارم بردند هر دو طلا گرفتند ، بنظر من بعيده كه مربيان كوبا اين دو بوكسور رو راهي المپيك نكنند ! بنابر اين ايران در اين مسابقات كه تنها مسابقه كسب سهميه المپيك بود موفق به گرفتن سهميه نشد و شايد (به احتمال بسیار کم) بتونه از طریق وایلد کارد یک سهمیه المپیک بگیره ! در مجموع نتایج تیم ایران به نسبت سایر کشورهای آسیایی نتیجه خوبی تلقی نمیشه ولی باید این نکته رو در نظر گرفت که ایران هیچوقت در مسابقات جوانان و نوجوانان جهان نتیجه خوبی نگرفته ولی اینبار دو بوکسور ایران تا پای مدال رفتند ! جالب اینکه ۴ بوکسور از ۹ نفر تیم ایران مغلوب قهرمانان اوزان خودشون شدند که بهمین دلیل میشه تا حدی هم بدشانسی رو در مدال نگرفتن تیم ایران دخیل دونست !

ایران در ادوار گذشته معمولا با ترکیبی ناقص در مسابقات جهانی شرکت میکرد ولی اینبار با ۹ نفر در ۱۱ وزن حاضر بود که همین حضور بخودی خود کار درستی هستش. این نکته رو هم باید در نظر گرفت که کشورهایی مثل هند در مسابقات رده های سنی بوضوح از ورزشکاران صغرسنی استفاده میکنند و بهمین دلیل مقایسه نتایج بوکسورهای ایران با این کشورها شاید خیلی هم درست نباشه !

جدول رده بندی مدالها :
۱ - کوبا - ۳ - ۱ - ۱
۲ - آذربایجان - ۲ - ۰ - ۱
۳ - هندوستان و ایرلند - ۱ - ۱ - ۰
۵ - آلمان - ۱ - ۰ - ۲
۶ - اوکراین - ۱ - ۰ - ۱
۷ - برزیل و کرواسی - ۱ - ۰ - ۰
۹ - ازبکستان - ۰ - ۲ - ۱
۱۰ - روسیه - ۰ - ۱ - ۲
۱۱ - استرالیا و لیتوانی - ۰ - ۱ - ۱
۱۳ - آرژانتین و فرانسه و پورتوریکو - ۰ - ۱ - ۰
۱۶ - ترکیه - ۰ - ۰ - ۲
۱۷ - لهستان و مصر و مجارستان و اکوادور و قرقیزستان و ایتالیا و رومانی و بلغارستان و ونزوئلا و نیوزلند - ۰ - ۰ - ۱

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم اردیبهشت 1389ساعت 18:0  توسط محسن  | 

مسابقات انتخابی المپیک نوجوانان 2010 سنگاپور

اولین دوره مسابقات المپیک تابستانی نوجوانان 2010 سنگاپور چندی دیگر در این کشور آغاز میشه و مراحل انتخابی ورزشهای مختلف مدتهاست که آغاز شده و در بسیاری از ورزشها هم به پایان رسیده. تا جایی که من اطلاعات رو جمع آوری کردم ایران تا بدینجا در ۸ ورزش سهمیه کسب کرده و البته در چند ورزش دیگر هم هنوز شانس سهمیه داره. در این مسابقات محدودیت عجیبی در تعداد شرکت کنندگان قرار داره و برای هر کشور هم محدودیتهای زیادی گذاشته شده. بهمین دلیل در بسیاری از ورزشها کسب سهمیه مسابقات از کسب خود مدال المپیک راحتتر هستش !

نفرات راه یافته به المپیک :

۱ - تیر و کمان
در این ورزش ، ياسمن شيريان در ماده ريكرو انفرادي زنان تونست با قهرماني در مسابقات انتخابي آسيايي سهميه المپيك كسب كنه. در اين ورزش ۳۲ نفر از ۳۲ كشور در بخش دختران سهميه گرفتند كه شيريان كار بسيار سختي براي كسب مدال المپيك داره.

۲ - بسكتبال ۳ نفره
در ورزش بسكتبال ۳ نفره ، ۲۰ كشور از سرتاسر جهان از سوي فدراسيون جهاني در بخش پسران انتخاب شدند كه تيم ايران هم بدليل موفقيتهاي متوالي در آسيا يكي از اين تيمها هستش. كشورهاي مطرحي مثل كرواسي ، يونان ، ليتواني ، پورتوريكو ، صربستان ، اسپانيا ، تركيه و امريكا هم انتخاب شدند و نكته بد حضور تيم اسرائيل در المپيك هستش كه در صورت برخورد با تيم ايران ميتونه مشكلات زيادي رو براي ورزش بسكتبال ايجاد كنه ! البته تيم ايران در هر صورت شانسي براي كسب مدال نداره. هر تيم در بسكتبال ۳ نفره شامل ۴ بازيكن هستش.

۳ - فوتبال
با تصميم فدراسيون جهاني فوتبال كشورهاي ضعيف براي مسابقات فوتبال المپيك نوجوانان انتخاب شدند و بر اين اساس تيم فوتبال دختران ايران هم سهميه المپيك گرفت !!!! البته اين سهميه يك بار از تيم ايران بدليل مشكل حجاب پس گرفته شد ولي ظاهرا دوباره به تيم ايران پس داده شده و تيم ۱۸ نفره ايران ميتونه در كنار تيمهاي شيلي ، تركيه ، گينه استوايي ، پاپوا گينه نو و ترينيداد و توباگو براي مدال المپيك تلاش كنه ! با توجه به حضور كشورهاي ضعيف در اين مسابقات ، كسب مدال هم براي تيم دختران ايران غيرممكن نيست !

۴ - ژیمناستیک
ایران در ژیمناستیک هنری تونست در مسابقات جوانان آسیا یک سهمیه توسط رضا فرنیا کسب کنه. فرنیا میتونه در ماده مجموع وسایل و تک تک وسایل شرکت کنه و در واقع در ۷ ماده شانس مدال داره که البته فکر نمیکنم شانسی برای مدال داشته باشه.

۵ - شنا
ایران در ورزش شنا تونست یک سهمیه توسط احمدرضا جلالی بگیره که این شناگر ظاهرا در دو ماده هم سهمیه گرفته. این دو ماده ۵۰ متر آزاد و ۲۰۰ متر مختلط انفرادی هستند. البته جلالی شانسی برای کسب مدال در این مسابقات نداره.

۶ - تکواندو
ایران موفق شد ۳ سهمیه در مسابقات انتخابی المپیک در مکزیک کسب کنه. رضا حسن زاده در ۴۸ کیلو و ابراهیم مردانی در ۵۵ کیلو پسران و مریم شیرجهانی در ۴۴ کیلو دختران سهمیه المپیک گرفتند. با توجه به حضور ۱۰ نفر در هر وزن ، هر ۳ نماينده ايران شانس زيادي براي كسب مدال دارند ، مخصوصا دو نماينده بخش پسران ايران كه در مسابقات انتخابي مدال طلا گرفتند شانس زيادي براي طلا دارند. البته مرداني در مسابقات انتخابي در فينال به حريف افغان باخت ولي اين حريف بدليل تقلب در سنش از مسابقات المپيك محروم شد. اين نكته رو اضافه كنم كه سهميه بنام فرد داده نشده و ايران امكان تغيير در نفرات رو داره كه البته منطقي بنظر نمياد !

۷ - وزنه برداري
ايران با قهرماني در مسابقات نوجوانان جهان ، ۲ سهميه المپيك كسب كرد كه حداكثر سهميه ممكن بود. اگر فدراسيون وزنه برداري ايران كه در حال حاضر در عحيبترين بحران ممكن قرار داره بتونه تيمي راهي مسابقات المپيك كنه ، به احتمال فراوان ميتونه دو مدال بگيره كه يكي از اونها ميتونه طلا باشه.

۸ - كشتي
مسابقات انتخابي كشتي المپيك روز گذشته در ازبكستان به پايان رسيد و ايران تونست ۳ سهميه از حداكثر ۴ سهميه ممكن رو كسب كنه. مهران شيخي در ۴۶ كيلو كشتي آزاد و بهروز ملكي در ۴۲ كيلو و عباس قادريان در ۶۹ كيلو كشتي فرنگي سهميه المپيك گرفتند. با توجه به حضور ۸ نفر در هر وزن هر ۳ نماينده ايران شانس زيادي براي مدال دارند.

با اين حساب ايران تابحال ۳۳ سهميه المپيك گرفته و با همين نفرات شانس كسب ۶ تا ۸ مدال المپيك رو داره. اما بجز اين ورزشها ، ايران در ورزشهاي واليبال و دووميداني هم شانس سهميه داره كه در واليبال ايران در صورت قهرماني در مسابقات نوجوانان آسيا ميتونه سهميه بگيره كه ايران در صورت گرفتن اين سهميه شانس زيادي براي كسب مدال و حتي قهرماني در المپيك داره. البته در چند ورزش ديگر هنوز تكليف وايلدكارتها مشخص نيست كه بعيده چيزي از اونها به كشوري مثل ايران برسه ! ايران در ورزشهاي تنيس روي ميز ،‌ تيراندازي ،‌ بوكس و جودو هم براي كسب سهميه تلاش كرد كه موفق نشد. البته در مورد بوكس تا پايان مسابقات نوجوانان جهان و جمع بندي مسابقات صبر كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت 23:26  توسط محسن  | 

مسابقات تنيس روي ميز انتخابي المپيك نوجوانان در قاره آسيا

مرحله نهايي مسابقات تنيس روي ميز انتخابي المپيك نوجوانان در قاره آسيا امروز در بانكوك تايلند به پايان رسيد و تيم دو نفره ايران در عين شگفتي نتونست سهميه اي براي المپيك كسب كنه ! البته در بخش دختران شانس زيادي براي سهميه نبود ولي در بخش پسران عليرضا ملارجبي نفر پنجم آسيا بعنوان سيد اول مسابقات در غياب نمايندگان كره جنوبي ، چين ، ژاپن ، چين تايپه و سنگاپور با كسب نتايجي فوق العاده ضعيف و باورنكردني به مقام هفتم رسيد و سهميه نگرفت !

نتايج نفرات ايران :

عليرضا ملارجبي :

الموراد حكيموف (ازبکستان) ۳ - ملارجبی ۲ / ۱۱-۴ و ۱۱-۷ و ۷-۱۱ و ۹-۱۱ و ۱۳-۱۱
ملارجبی ۳ - آنونگسا اینتاسوم (لائوس) ۰ / ۱۱-۵ و ۱۱-۴ و ۱۱-۷
ملارجبی بعنوان نفر دوم گروه به مرحله حذفی رسید.

ملارجبی ۴ - آندری میلووانوف (ترکمنستان) ۰ / ۱۱-۹ و ۱۱-۴ و ۱۱-۵ و ۱۱-۲
آویک داس (هندوستان) ۴ - ملارجبی ۲ / ۱۱-۹ و ۱۱-۸ و ۱۸-۲۰ و ۷-۱۱ و ۱۱-۴ و ۱۱-۷
ملارجبی با یک برد بجمع ۸ نفر برتر رفت اما با باخت به حریف هندی حذف شد و برای مقام ۵ تا ۸ رفت.

تاناپول سانتیواتاناتارم (تایلند) ۴ - ملارجبی ۳ / ۷-۱۱ و ۱۱-۷ و ۱۱-۵ و ۹-۱۱ و ۶-۱۱ و ۱۱-۲ و ۱۱-۹
ملارجبی ۴ - علی علی (قطر) ۱ / ۱۱-۹ و ۱۱-۹ و ۶-۱۱ و ۱۱-۳ و ۱۱-۶
ملارجبی با یک برد و یک باخت به مقام هفتم رسید.

ملارجبی اگر بازی اولش رو مقابل حریف ضعیف ازبک برده بود بعنوان نفر اول گروه در مرحله یک چهارم به همین حریف ضعیف قطری میخورد و میتونست براحتی با یک برد سهمیه المپیک رو بگیره ولی در عین شگفتی به این حریف باخت و کار خودش رو سخت کرد ! ملارجبی دقیقا همین حریف رو در مسابقات بازیهای آسیایی سنگاپور براحتی آب خوردن ۳-۰ برده بود ! نتایج بعدی ملارجبی هم اصلا خوب نبود و در نهایت هفتم شد ! در این ماده نمایندگان کره شمالی ، سري لانكا ، هندوستان و ازبكستان سهميه المپيك گرفتند ! نماينده تايلند ميزبان هم بدشانسترين نفر بود چون در دور اول نماينده سري لانكا شگفتي ساز شد و حريف قدرتمند كره شمالي رو برد و اين كره اي بعنوان نفر دوم گروه در مرحله حساس يك چهارم به اين تايلندي خورد و اون رو حذف كرد !

سولماز رحمان محمدپور :

انجي كا يي (هنگ کنگ) ۳ - محمدپور ۰ / ۱۱-۸ و ۱۱-۳ و ۱۱-۳
کیم سونگ آی (کره شمالی) ۳ - محمدپور ۰ / ۱۱-۳ و ۱۱-۴ و ۱۱-۶
محمدپور ۳ - جمال کولیه وا (ترکمنستان) ۰ / ۱۱-۶ و ۱۱-۵ و ۱۱-۳
یولیا گاتس (قزاقستان) ۳ - محمدپور ۰ / ۱۱-۹ و ۱۱-۶ و ۱۱-۹
محمدپور بعنوان نفر چهارم گروه به دور یک چهارم نهایی صعود نکرد و برای مقام ۷ تا ۱۰ رفت.

الگا کیم (ازبکستان) ۴ - محمدپور ۳ / ۴-۱۱ و ۱۱-۳ و ۵-۱۱ و ۱۱-۵ و ۱۴-۱۲ و ۷-۱۱ و ۱۳-۱۱
محمدپور ۴ - جمال کولیه وا (ترکمنستان) ۰ / ۱۱-۳ و ۱۱-۷ و ۱۱-۵ و ۱۱-۳
محمدپور با ۱ برد و ۱ باخت بین ۱۰ نفر به مقام نهم رسید !

در بخش دختران ۱۱ نفر حاضر بودند که با غیبت نماینده مغولستان مسابقات با حضور ۱۰ نفر برگزار شد و محمدپور با کسب نتایجی ضعیف نتنها سهمیه نگرفت بلکه به حریفان بسیار ضعیف هم باخت و یکی مانده به آخر شد ! در این بخش نمایندگان کره شمالی ، هنگ كنگ ، چين تايپه و هندوستان سهميه گرفتند.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم فروردین 1389ساعت 18:29  توسط محسن  | 

يازدهمين دوره ژيمناستيك قهرماني جوانان آسيا

مسابقات ژيمناستيك هنري و ترامپولين قهرماني جوانان آسيا در سال 2010 چندي پيش در شهر چيبا كشور ژاپن برگزار شد و تيم ايران با كسب ۱ مدال برنز و كسب يك سهميه المپيك نوجوانان سنگاپور به كار خودش خاتمه داد.

تيم ايران در حالي مسابقات رو با يك برنز در بخش تيمي تمام كرد كه در ادوار گذشته سابقه كسب چندين مدال طلا و قهرماني مردان آسيا رو هم داشت ! البته با در نظر گرفتن اين نكته كه اين مدالها در حالي بدست اومد كه مدعيان اصلي آسيا در مسابقات حاضر نبودند ! اما در اين دوره تقريبا تمام كشورهاي مطرح آسيايي شركت كردند ولي باز هم مدال برنز ايران در غياب تيم چين در بخش تيمي بدست اومد و بايد گفت كه ژيمناستيك ايران هنوز فاصله بسيار زيادي با كشورهاي مطرح آسيا داره. ايران در بخش تيمي با تركيب رضا فرنيا ، يونس ضيغمي ، محمدحسن قليخاني ، حميد ميرشكاري و رضا ذوالفقاري نژاد در حالي بعد از ژاپن و كره جنوبي برنز گرفت كه فقط ۲ امتياز با تيم چهارم يعني قزاقستان فاصله داشت و بسياري از كشورها هم فقط در بخش انفرادي مسابقات شركت كرده بودند و بعلت كمي نفراتشون در بخش تيمي حاضر نبودند.

اين مسابقات در حالي برگزار شد كه مسابقات انتخابي المپيك نوجوانان سنگاپور هم در كنار اين مسابقات برگزار شد. شرط سني مسابقات جوانان آسيا ۱۴ تا ۱۸ سال بود ولي براي مسابقات انتخابي المپيك شرط سني ۱۶ و ۱۷ سال بود. مسابقات بدين شكل بود كه در جمع ۹ نفر برتر مجموع دور مقدماتي به المپيك صعود ميكردند و از هر كشور فقط نفر اول جواز صعود به المپيك رو كسب ميكرد. در مجموع ۲۹ شركت كننده در مسابقات انتخابي المپيك مردان شركت كردند كه رضا فرنيا به مقام هشتم رسيد و اگر از هر كشور فقط يك نفر در نظر گرفته بشه بعد از نمايندگان كشورهاي ژاپن ، چين ، كره جنوبي ، ازبكستان و تايلند بعنوان نفر ششم سهميه گرفت.

اما در مسابقات قهرماني آسيا ، در هر اسباب مسابقه مجزا برگزار شد و در پايان دور مقدماتي ۸ نفر برتر به فينال صعود كردند و با توجه به اين قانون كه از هر كشور فقط ۲ نفر امكان صعود به فينال رو داشتند ، گهگاه نفرات ايران با كسب رتبه هاي ۱۰ به بعد هم فيناليست شدند.

نتايج نمايندگان ايران :

بخش تيمي :
تيم ايران - مدال برنز - ۲۳۳.۵۰۰ امتياز

بخش قهرمان قهرمانان :
رضا فرنيا - مقام ۹ - ۷۷.۵۰۰ امتياز
حميد ميرشكاري - مقام ۱۱ - ۷۶.۱۰۰ امتياز
رضا ذوالفقاري نژاد - مقام ۱۲ - ۷۵.۷۵۰ امتياز

حركات زميني :
دور مقدماتي : فرنيا (۱۰ و صعود) ، قليخاني و ذوالفقاري نژاد (مشترك ۱۳) و ميرشكاري (۱۶)
فينال : فرنيا - مقام ۷ - ۱۳.۲۲۵ امتياز

پرش خرك :
هيچ كدام از نفرات ايران در پرش دوم دور مقدماتي پرش خرك شركت نكردند !

خرك حلقه :
دور مقدماتي : ضيغمي (۱۲) ، ذوالفقاري نژاد (۱۵) ، ميرشكاري (۱۶) و فرنيا (۱۹)

دارحلقه :
دور مقدماتي : فرنيا (۱۱ و صعود) ، ذوالفقاري نژاد (۱۷) ، ضيغمي (۱۹) و ميرشكاري (۲۹)
فينال : فرنيا - مقام ۷ - ۱۳.۱۰۰ امتياز

پارالل :
دور مقدماتي : فرنيا (۱۲ و صعود بعنوان نفر رزرو) ، ضيغمي (۱۳) ، ذوالفقاري نژاد (۱۹) و ميرشكاري (۲۰)
فينال : فرنيا - مقام ۷ - ۱۳.۱۲۵ امتياز

بارفيكس :
دور مقدماتي : ميرشكاري (۱۷) ، ضيغمي (۱۸) ، فرنيا (۲۹) و ذوالفقاري نژاد (۳۱)

رضا فرنيا با كسب سهميه المپيك و صعود به فينال در ۳ ماده و كسب ۳ عنوان هفتمي بهترين عضو تيم ايران بود. البته فرنيا در ماده پارالل در واقع موفق به صعود به فينال نشده بود ولي بعد از انصراف نماينده تايلند ، فيناليست شد. ضعيفترين نتايج تيم ايران هم در ماده بارفيكس بدست اومد !

جدول رده بندي مدالها :
۱ - چين - ۸ - ۶ - ۲
۲ - ژاپن - ۶ - ۶ - ۷
۳ - كره جنوبي - ۲ - ۳ - ۶
۴ - مغولستان - ۰ - ۱ - ۰
۵ - ايران - ۰ - ۰ - ۱

بجز چين ، ژاپن و كره جنوبي كه تمام مدالها رو طبق معمول درو كردند ، عجيبترين اتفاق مسابقات مدال نقره كشور مغولستان در ماده پش خرك پسران بود كه اولين مدال آسيايي تاريخ اين كشور محسوب ميشه ! ايران هم با يك برنزي كه در بخش تيمي گرفت در جدول پنجم شد !

+ نوشته شده در  جمعه ششم فروردین 1389ساعت 23:28  توسط محسن  | 

مسابقات تكواندو انتخابي المپيك نوجوانان 2010

مسابقات تكواندو انتخابي المپيك نوجوانان ۲۰۱۰ روز گذشته در تيخوانا مكزيك تمام شد و تيمهاي پسران و دختران ايران تونستند ۳ سهميه از ۶ سهميه ممكن رو براي المپيك سنگاپور كسب كنند !

مسابقات المپيك نوجوانان در ۵ وزن پسران و ۵ وزن دختران برگزار ميشه و هر كشور ميتونه حداكثر در ۳ وزن سهميه بگيره. با توجه به محدوديتهاي زياد اين مسابقات ، جمعا فقط ۵۰ پسر و ۵۰ دختر ميتونند در المپيك شركت كنند كه بهمين منظور يك مرحله مسابقه انتخابي در مكزيك برگزار شد كه ۶ نفر برتر هر وزن سهميه كسب كردند. جمعا ۶۰ نفر از اين مسابقات سهميه گرفتند ، كشور ميزبان هم حداكثر سهميه يعني ۶ نفر رو داره و ۳۴ سهميه باقي مانده بشكل وايلد كارد داده ميشه ! كلا در اين مسابقات نزديك يك سوم سهميه در اكثر ورزشها بصورت وايلد كارد داده ميشه و هدف اون هم ارتقاي سطح ورزشهاي مختلف در بين كشورهاي جهان هستش و بنابر اين من بعيد ميدونم چيزي از اين ۳۴ سهميه به ايران داده بشه. در مجموع ۱۰ نفر در هر وزن در المپيك حاضر خواهند بود.

اما تيم ايران كه با هدايت هادي ساعي راهي مسابقات شده بود ، ۲ سهميه در بخش پسران و ۱ سهميه در بخش دختران كسب كرد و ۳ عضو ديگر تيم هم با يك باخت در جدول تك حذفي مسابقات از كسب سهميه باز موندند !

نتايج نفرات ايران :

رضا حسن زاده / ۴۸ كيلوگرم پسران :
۱/۳۲ نهايي : استراحت
۱/۱۶ نهايي : حسن زاده ۶ - يي چين چائو (چین تایپه) ۴
۱/۸ نهایی : حسن زاده ۱۰ - خوسه کوئیروس (ونزوئلا) ۲
۱/۴ نهایی : حسن زاده ۱۳ - ابوبکر رسولوف (ازبکستان) ۴
نیمه نهایی : حسن زاده - نوربرت ژکلی (آلمان) / حریف حاضر نشد
فینال : حسن زاده ۷ - لوکاس گوزمن (آرژانتین) ۳
حسن زاده در اولین حضورش در یک مسابقه بین المللی با ۵ برد به مدال طلا رسید. البته حریف آلمانی در نیمه نهایی بدلیل اینکه صعودش قطعی شده بود مسابقه نداد. بر اساس نتایج سختترین مسابقه حسن زاده همون مسابقه اولش با چین تایپه بوده ! در این وزن در نهایت کشورهای ایران ، آرژانتين ، امريكا ، آلمان ، ازبكستان و اسرائيل سهميه گرفتند ، ضمن اينكه سنگاپور ميزبان هم در اين وزن از يكي از سهميه هاي خودش استفاده ميكنه. بجز اين ۷ نفر ، ۳ سهميه ديگر هم بشكل وايلد كارد داده ميشه. كره جنوبي در اين وزن نماينده نداشت و با توجه به حذف شدن نماينده چين تايپه ، نماينده ايران شانس زيادي براي كسب طلا در المپيك سنگاپور داره. البته در اين وزن اسرائيل هم سهميه گرفته و با توجه به كم بودن تعداد شركت كنندگان احتمال برخورد با اسرائيل و از بين رفتن شانس مدال هم هست !

ابراهيم مرداني / ۵۵ كيلوگرم پسران :
۱/۳۲ نهايي : مرداني - شهو بلو (نیجریه) / حریف دیسکالیفه شد
۱/۱۶ نهايي : مردانی ۹ - لئوناردو شیبان (لبنان) ۴
۱/۸ نهایی : مردانی ۹ - لوگبو نانو (ساحل عاج) ۰
۱/۴ نهایی : مردانی ۲۱ - انگوین کوک کونگ (ویتنام) ۲۰
نیمه نهایی : مردانی ۶ - اسکار مونوز (کلمبیا) ۱
فینال : محمود حیدری (افغانستان) ۶ - مردانی ۳
ابراهیم مردانی با ۵ برد به فینال رسید و در این راه عجیبترین مسابقه مردانی با حریف ویتنامی بود که نتیجه مسابقه ۲۱-۲۰ شد !! اما مردانی در فینال مغلوب حریفی از افغانستان شد که این حریف یعنی محمود حیدری در سال ۲۰۰۹ در مسابقات جهانی بزرگسالان دانمارک نقره گرفته بود !! البته این حریف افغانستانی براحتی هم به فینال نرسیده بود و مسابقات سختی رو با حریفان مکزیکی و کره ای گذرونده بود. در هر حال من خیلی بعید میدونم که سن این ورزشکار واقعی باشه ، چون مدال گرفتن در مسابقات جهاني بزرگسالان كاري نيست كه يك نوجوان از پس اون بر بياد ! بهر حال تيم ايران به سن اين ورزشكار اعتراض كرده و مربيان تيم اعتقاد دارند كه عنوان اولي از اين شخص پس گرفته ميشه ! البته فرقي در كسب سهميه نميكنه ولي در خود المپيك ممكنه تاثير گذار باشه ! در اين وزن كشورهاي افغانستان ، ايران ، كلمبيا ، مصر ، قزاقستان و كوبا سهميه گرفتند و شركت كننده كره اي كه در نيمه نهايي به حيدري باخته بود در مسابقه شانس مجدد هم باخت تا كره با سهميه كامل در المپيك شركت نكنه. ضمن اينكه بجز اين ۶ نفر ، سنگاپور در اين وزن هم از يكي از ۳ سهميه خودش استفاده ميكنه.

روح الله ابراهيمي / ۶۳ كيلوگرم پسران :
۱/۳۲ نهايي : ابراهيمي ۱۲ - ولاديسلاو آرونتي (مولداوی) ۴
۱/۱۶ نهايي : برکجان سونغو (ترکیه) ۱۳ - ابراهیمی ۷
ابراهیمی که در مسابقات نوجوانان آسیا برنز گرفته بود در این مسابقات با یک برد و یک باخت حذف شد تا تیم پسران ایران هم با ترکیب کامل در المپیک شرکت نکنه. حریف ترک ابراهیمی تا نیمه نهایی هم جلو رفت و اونجا به حریف کره ای باخت. نکته عجیب اینکه تیم ایران هر ۳ سهمیه خودش رو در ۳ وزن سبک استفاده کرده بود و در دو وزن بالا نماینده نداشت. مخصوصا در سنگین وزن که تعداد نفرات کم بود و کشورهای ضعیف تکواندو هم سهمیه گرفتند !

مریم شیرجهانی / ۴۴ کیلوگرم دختران :
۱/۱۶ نهايي : شیرجهانی ۷ - سیمونه فرانز (اتریش) ۰
۱/۸ نهایی : شیرجهانی ۱۴ - مارسیا سیلوا (پرتغال) ۱
۱/۴ نهایی : شیرجهانی ۱۱ - ایرینا رومولدانووا (اوکراین) ۶
نیمه نهایی : شیرجهانی - لی ژائویی (چین) / حریف مسابقه نداد
فینال : آناستازیا والویوا (روسیه) ۹ - شیرجهانی ۴
شیرجهانی که در مسابقات آسیایی برنز گرفته بود ، كار بزرگي كرد و با كسب مدال نقره سهميه گرفت. البته حريف قدرتمند چيني در نيمه نهايي مقابل نماينده ايران حاضر نشد. شيرجهاني تمام حريفانش رو با اختلاف برد ولي در فينال مغلوب حريف روس شد. در اين وزن كشورهاي روسيه ، ايران ، چين ، تركيه ، فرانسه و اوكراين سهميه گرفتند. با توجه به اينكه كشور ميزبان در اين وزن از سهميه خودش استفاده نميكنه ، ۴ سهميه باقيمانده بشكل وايلد كارد داده ميشه.

محدثه موسوي / ۴۹ كيلوگرم دختران :
۱/۳۲ نهايي : استراحت
۱/۱۶ نهايي :‌ موسوي - آراميده اوپه يمي (نیجریه) / حریف مسابقه نداد
۱/۸ نهایی : جسلی بیتز (امریکا) ۵ - موسوی ۴
موسوی نفر پنجم آسیا که بدون مسابقه به جمع ۱۶ نفر رسیده بود در این مرحله با حداقل اختلاف به حریف امریکایی باخت و حذف شد. این امریکایی خودش در دور بعد شکست خورد ولی در مسابقه شانس مجدد بعنوان نفر پنجم سهمیه گرفت.

فاطمه روحانی / ۶۳ کیلوگرم دختران :
۱/۱۶ نهایی : روحانی ۷ - ویکتوریا نیکیتسنکا (بلاروس) ۰
۱/۸ نهایی : جئون سو یئون (کره جنوبی) ۱۳ - روحانی ۷
روحانی که چندی پیش قهرمان آسیا شده بود ، در اين مسابقات با بدشانسي در دور دوم به حريف كره اي خورد و با يك باخت حذف شد. اين كره اي در نهايت نقره گرفت.

در مجموع نفرات نتايج ايران نسبتا خوبي در اين مسابقات كسب كردند. از بين نفرات حذف شده هم ابراهيمي و روحاني كمي در قرعه كشي بدشانس بودند وگرنه ميتونستند سهميه بگيرند. اگر اتفاق خاصي نيفته و وايلد كاردي به ايران يا كره داده نشه ، ايران و كره هيچ برخوردي در المپيك نخواهند داشت ! در بخش پسران آلمان و روسيه موفقتر از سايرين بودند و ۳ سهميه كامل گرفتند. ايران ، كره جنوبي و مكزيك هم هر كدام ۲ سهميه گرفتند و ساير كشورها به بيش از ۱ سهميه نرسيدند. در بخش دختران هم مكزيك و فرانسه ۳ سهميه كامل رو كسب كردند و چين ، كره جنوبي ،‌ روسيه و امريكا هم ۲ سهميه گرفتند. در مجموع پسران و دختران هم روسيه و مكزيك با ۵ سهميه موفقتر از سايرين بودند. آلمان و كره جنوبي ۴ سهميه گرفتند و كشورهاي چين ، فرانسه ، ايران و امريكا هم با ۳ سهميه در رده بعدي قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند 1388ساعت 1:47  توسط محسن  | 

مسابقات تنيس روي ميز انتخابي المپيك نوجوانان سنگاپور

مسابقات تنيس روي ميز انتخابي المپيك نوجوانان سنگاپور در كنار تور بين المللي بحرين در اين كشور برگزار شد و دو نماينده ايران در دو بخش پسران و دختران در اين مسابقات موفق به كسب سهميه نشدند !

اين مسابقات با حضور ۱۴ نفر در هر دو رده پسران و دختران برگزار شد و يكي از مراحل كسب سهميه المپيك سنگاپور بود ! و فقط قهرمان مسابقات به المپيك صعود ميكرد.

نتايج نفرات ايران :

عليرضا ملارجبي :

ملارجبي - عبدالله الحكيمي (کویت) / حریف کویتی حاضر نشد.
ملارجبی ۳ - آدم حمام (تونس) ۲ / ۱۱-۵ و ۳-۱۱ و ۱-۱۱ و ۱۱-۸ و ۱۵-۱۳
ملارجبی ۳ - محمد عباس صالح (بحرین) ۰ / ۱۱-۷ و ۱۱-۷ و ۱۱-۷
ملارجبی بعنوان نفر اول از گروه صعود کرد و راهی دور یک چهارم نهایی شد.

فلوریان واگنر (آلمان) ۴ - ملارجبی ۰ / ۱۱-۹ و ۱۱-۲ و ۱۱-۳ و ۱۱-۸

سولماز رحمان محمدپور :

ماتیا یگر (کرواسی) ۳ - رحمان محمدپور ۰ / ۱۱-۵ و ۱۱-۸ و ۱۱-۶
کاتسیارینا باراووک (بلاروس) ۳ - رحمان محمدپور ۰ / ۱۱-۵ و ۱۱-۶ و ۱۱-۸
رحمان محمدپور در گروهش سوم شد و حذف شد.

با توجه به سطح مسابقات انتظار کسب سهمیه از هر دو نماینده ایران کمی بعید بود ولی هر دو نتایج مناسبی کسب نکردند و ملارجبی میتونست حداقل تا نیمه نهایی صعود کنه ولی در مسابقات یک چهارم نهایی مقابل حریف آلمانی که در رنکینگ جهانی پایینتر از خودش بود ۴-۰ باخت و حذف شد.

در کل ۳۲ نفر در بخش انفرادی در هر دو رده پسران و دختران سهمیه المپیک رو کسب میکنند که هر کشور حداکثر میتونه ۱ سهمیه در هر بخش داشته باشه. کلا چند مرحله برای کسب سهمیه وجود داره که راحتترین مرحله برای ملارجبی هنوز باقی مونده و میتونه اونجا سهمیه بگیره. البته در بخش دختران شانسی برای کسب سهمیه وجود نداره.

مسابقات انتخابی در چند مرحله برگزار شده و میشه ! در ابتدا یک مسابقه سراسری در ژاپن برگزار شد که ۴ نفر برتر اونجا سهمیه گرفتند. ۴ نفر برتر رنکینگ فدراسیون جهانی در پایان سال ۲۰۰۹ هم سهمیه گرفتند و بجز این نفرات ، يك سري مسابقات كسب سهميه هم وجود داره كه مسابقات بحرين يكي از اونها بود و مسابقه براي نفرات تمام قاره ها آزاد بود ! اما يك مسابقه انتخابي در ۲ تا ۴ آپريل ۲۰۱۰ در بانكوك تايلند مخصوص نفرات آسيايي برگزار ميشه و ۴ نفر برتر اونجا هم صعود ميكنند كه ملارجبي شانس بسيار زيادي براي كسب سهميه در اونجا داره ! تاكنون نفرات كشورهاي مطرح آسيايي يعني چين ، ژاپن ، چين تايپه ، كره جنوبي ، هنگ كنگ و سنگاپور از راههاي مختلف سهميه گرفتند و در مسابقات تايلند شركت نميكنند. ملارجبي در مسابقات بازيهاي آُسيايي سنگاپور تا يك چهارم نهايي صعود كرد و تمام حريفاني كه در اون مسابقات تا اين مرحله صعود كرده بودند تاكنون سهميه خودشون رو گرفتند و با مقايسه اين نتايج ميشه گفت كه ملارجبي سيد اول نفرات آسيايي هستش كه تابحال سهميه نگرفتند ! ملارجبي در تايلند با رقيباني از تايلند ، هند ، كره شمالي و حتي ويتنام رقابت داره و واقعا نگرفتن سهميه در اون مسابقات در غياب ۶ كشور برتر آسيا بسيار بعيده !

تا بدینجا ایران در ورزشهای زیر با گرفتن سهمیه یا گرفتن وایلد کارت سهمیه حضور در المپیک نوجوانان رو کسب کرده :

* تیم فوتبال دختران
* تیم بسکتبال ۳ نفره پسران
* ۲ سهمیه در وزنه برداری پسران
* ۱ سهمیه در تیر اندازی با کمان دختران

البته مسابقات انتخابی المپیک در ورزشهایی مثل کشتی و تکواندو هنوز برگزار نشده ، ضمن اينكه ايران در واليبال هم شانس زيادي براي كسب سهميه و حتي كسب مدال طلا در المپيك داره. ضمن اينكه احتمال محروميت وزنه برداري ايران و استفاده نكردن از ۲ سهميه بدست آمده هم هست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388ساعت 0:48  توسط محسن  | 

شانزدهمین دوره تیر و کمان قهرمانی آسیا

شانزدهمین دوره مسابقات تیر و کمان قهرمانی آسیا در بالی اندونزی برگزار شد و تیم ایران با کسب ۱ نقره و ۲ برنز و کسب یک سهمیه برای مسابقات المپیک نوجوانان سنگاپور به کارش پایان داد.

مسابقات قهرمانی آسیا در دو بخش ریکرو و کامپوند برگزار شد که تمام مدالهای ایران در بخش کامپوند بدست اومد. در کنار این مسابقات ، مسابقات انتخابي المپيك نوجوانان سنگاپور در قاره آسيا هم برگزار شد كه ياسمن شيريان تونست در بخش زنان به اين سهميه برسه. البته بعضي خبرگزاري ها اين رو هم يك مدال طلا علاوه بر ساير مدالها دونستند ، در حاليكه اين درست نيست و اين مسابقه انتخابي در كنار مسابقات آسيايي برگزار شد و جزو مسابقات آسيايي نيست.

در مورد نتايج مسابقات بايد گفت كه تيمهاي ايراني نتايج خوبي رو كسب نكردند ! در بخش كامپوند كه انتظار بيشتري ميرفت و تيم ايران فقط ۱ نقره و ۲ برنز گرفت ! البته بنظر مياد كه برگزاري مسابقات بازيهاي آسيايي داخل سالن در مسافت ۱۸ متر در اين نتيجه نچندان خوب بي تاثير نبوده ! بهر حال نمايندگان ايران كه اكثرا در چند وقت اخير در مسافت ۱۸ متر تمرين كرده بودند در مسافت عادي ۷۰ متر نتونستند نتيجه خوبي كسب كردند. نكته جالب مسابقات حضور مقتدرانه تيم كره جنوبي در بخش كامپوند بود كه مدالهاي زيادي كسب كردند. بنظر مياد ماده كامپوند هم شانس زيادي براي وارد شدن به مسابقات مهم مثل بازيهاي آسيايي داره و بهمين دليل كره اي اون رو جدي گرفتند. اما در حال حاضر مسابقات كامپوند جرو مواد بازيهاي آسيايي و المپيك نيست و بهمين دليل كسب مدال در اين رشته آسانتر هستش.

ريكرو انفرادي زنان : (۵۰ شرکت کننده)

دور رکوردگیری :
یاسمن شیریان / ۱۲۴۰ امتیاز / مقام ۳۱
زهرا شمس / ۱۱۹۹ امتیاز / مقام ۴۰
زهرا دهقان / ۱۱۵۳ امتیاز / مقام ۴۵
آرزو حیدری / ۱۰۸۲ امتیاز / مقام ۴۸

دور ۳۲/۱ نهایی :
یاسمن شیریان ۹۶ - شکیلا اوالی فجری (اندونزی) ۹۷
زهرا شمس ۹۳ - ماتوی پرو مارما (بنگلادش) ۱۰۰
زهرا دهقان ۸۷ - اولگا پیلیپووا (قزاقستان) ۱۰۴
آرزو حیدری ۹۲ - آنباراسی سوبرامانیام (مالزی) ۱۰۲

هر ۴ عضو تیم ریکرو زنان ایران در اولین مرحله حذفی با ثبت نتایج ضعیف حذف شدند ! البته رده بندی نهایی مسابقات در سایت مسابقات وجود نداره ولی مشحصه که هر ۴ عضو تیم ایران در رده های پایین جدول قرار میگیرند. باخت به حریف بنگلادشی دیگه از اتفاقات جالب این مسابقات بود !

ریکرو تیمی زنان : (۱۳ تیم)

دور رکوردگیری : ۳۵۹۲ امتیاز / مقام ۱۲
۱/۸ نهایی : ایران ۱۸۵ - چین تایپه ۲۱۴

تیم ریکرو زنان ایران که در بخش انفرادی بسیار ضعیف عمل کرده بود در بخش تیمی هم کار خاصی نکرد و بین ۱۳ تیم به مقام یازدهم رسید.

ریکرو انفرادی مردان : (۶۰ شرکت کننده)

دور رکوردگیری :
کیوان ریاضی مهر / ۱۲۹۲ امتیاز / مقام ۱۸
نادر منوچهری / ۱۲۸۶ امتیاز / مقام ۱۹
میلاد وزیری / ۱۲۶۵ امتیاز / مقام ۲۶
حمزه صفایی / ۱۱۸۰ امتیاز / مقام ۴۴

دور ۳۲/۱ نهایی :
کیوان ریاضی مهر ۹۸ - سوپانوت بونپراسیت (تایلند) ۰
نادر منوچهری ۱۰۵ - لئو تین یو (سنگاپور) ۹۷
میلاد وزیری ۱۰۶ - رکی ویلمانسیاه (اندونزی) ۹۵
حمزه صفایی ۹۳ - چن ون یوان (چین) ۱۰۱

دور ۱۶/۱ نهایی :
کیوان ریاضی مهر ۱۱۰ - لی ونچوان (چین) ۱۱۰ / چین در تیر اضافه برنده شد.
نادر منوچهری ۱۰۶ - ویتایا تاموونگ (تایلند) ۱۰۱
میلاد وزیری ۱۰۶ - شینگ یو (چین) ۱۱۲

دور ۸/۱ نهایی :
نادر منوچهری ۱۰۹ - راهول بانرجی (هند) ۱۱۲

مقام دهم نادر منوچهری بهترین مقام تیم ریکرو مردان بود. تیم ریکرو مردان نسبت به تیم زنان مقام بهتری کسب کردند. هرچند که انتظار بیشتری از این تیم میرفت.

ریکرو تیمی مردان : (۱۴ تیم)

دور رکوردگیری : ۳۸۴۳ امتیاز / مقام ۶
۱/۸ نهایی : ایران ۲۰۸ - هنگ کنگ ۲۰۴
۱/۴ نهایی : ایران ۲۱۷ - چین تایپه ۲۲۶

تیم ریکرو مردان ایران با یک برد و یک باخت حذف شد و به مقام پنجم آسیا رسید. ایران در بخش ریکرو تیمی مردان میتونه در صورت داشتن کمی شانس به مدال آسیایی هم برسه. تیمهای کره جنوبی ، چين ، چين تايپه ، هند و ژاپن رقيبان ايران در اين بخش هستند. ضمن اينكه كره شمالي هم در صورت حضور تيم قدرتمندي داره.

كامپوند انفرادي زنان : (۳۲ شرکت کننده)

دور رکوردگیری :
انسه حاجی انزهایی / ۱۳۸۳ امتیاز / مقام ۲
ویدا حلیمیان / ۱۳۶۰ امتیاز / مقام ۸
لیلا سخایی / ۱۳۵۹ امتیاز / مقام ۹
مهتاب پارسامهر / ۱۳۵۵ امتیاز / مقام ۱۳

دور ۱۶/۱ نهایی :
انسه حاجی انزهایی
۱۱۵ - مارینا اسماگینا (قزاقستان) ۸۹
ویدا حلیمیان ۱۰۶ - الینا بلونسکایا (قزاقستان) ۹۶
لیلا سخایی ۱۰۵ - چوانپیت سامرانروئن (تایلند) ۱۰۴
مهتاب پارسامهر ۱۰۸ - فوری آکادیانی کوسومانیاه (اندونزی) ۱۰۱

دور ۸/۱ نهایی :
انسه حاجی انزهایی ۱۱۳ - مانجودا سوی (هند) ۱۱۴
ویدا حلیمیان ۱۱۲ - لیلا سخایی ۱۱۰
مهتاب پارسامهر ۱۰۹ - سئوک جی هیون (کره جنوبی) ۱۱۱

دور ۴/۱ نهایی :
ویدا حلیمیان ۱۰۷ - صالح فاتن نورفتح (مالزی) ۱۰۶

دور نیمه نهایی :
ویدا حلیمیان ۱۱۱ - سئوک جی هیون (کره جنوبی) ۱۱۲

مسابقه مدال برنز :
ویدا حلیمیان ۱۰۷ - مانجودا سوی (هند) ۱۱۳

از تیم کامپوند زنان ایران انتظار بیشتری میرفت. بجز سخایی که توسط حلیمیان حذف شد. ۳ عضو دیگر تیم ایران ۴ باحت مقابل دو حریف کره و هند داشتند. انسیه حاجی انزهایی که در دور مقدماتی با رکورد بسیار خوب دوم شده بود در مسابقات حذفی با بدشانسی به حریف هندی باخت. حلیمیان هم بهترین عضو تیم ایران بود که در نیمه نهایی با ۱ امتیاز باخت و در نهایت چهارم شد.

کامپوند تیمی زنان : (۷ تیم)

دور رکوردگیری : ۴۱۰۲ امتیاز / مقام ۲
۱/۴ نهایی : ایران ۲۲۵ - قزاقستان ۱۷۳
نیمه نهایی : ایران ۲۱۵ - هند ۲۱۵ / هند در تیر اضافه برنده شد.
مسابقه مدال برنز : ایران ۲۱۴ - مالزی ۲۱۳

تیم کامپوند زنان ایران با ترکیب انسیه حاجی انزهایی ، ويدا حليميان و ليلا سخايي با دو برد و يك باحت به مدال برنز آسيا رسيد. ايران در نيمه نهايي هم مقابل تيم هند سيد ۳ مسابقات به تساوي رسيد ولي در تير اضافه باخت.

كامپوند انفرادي مردان :‌ (۳۵ شرکت کننده)

دور رکوردگیری :
مجید قیدی / ۱۳۷۵ امتیاز / مقام ۱
رضا زمانی نژاد / ۱۳۷۰ امتیاز / مقام ۳
امیر کاظم پور / ۱۳۵۶ امتیاز / مقام ۷
محمد علی کریمی / ۱۳۲۳ امتیاز / مقام ۱۹

دور ۱۶/۱ نهایی :
مجید قیدی ۱۱۲ - عزیزول عبد العزیز (مالزی) ۱۰۳
رضا زمانی نژاد ۱۱۴ - ترایپات مانیسومباکتول (تایلند) ۱۱۱
امیر کاظم پور ۱۱۲ - فانی آندیانتو (اندونزی) ۱۰۸
محمد علی کریمی ۱۱۴ - هو کوک منگ (مالزی) ۱۰۷

دور ۸/۱ نهایی :
مجید قیدی
۱۱۵ - کیم دونگ گیو (کره جنوبی) ۱۱۵ / قیدی در تیر اضافه برنده شد.
رضا زمانی نژاد ۱۱۲ - محمد علی کریمی ۱۱۱
امیر کاظم پور ۱۱۳ - پالتون هانسدا (هند) ۱۱۲

دور ۴/۱ نهایی :
مجید قیدی
۱۱۲ - هان سئونگ هون (کره جنوبی) ۱۰۸
رضا زمانی نژاد ۱۰۹ - چوی یونگ هی (کره جنوبی) ۱۱۲
امیر کاظم پور ۱۰۸ - ایسیاه راجندرا سنام (هند) ۱۰۸ / هند در تیر اضافه برنده شد.

دور نیمه نهایی :
مجید قیدی ۱۱۲ - نیومان پوروهیتو (اندونزی) ۱۱۳

مسابقه مدال برنز :
مجید قیدی ۱۱۳ - چوی یونگ هی (کره جنوبی) ۱۱۳ / قیدی در تیر اضافه برنده شد.

از نفرات کامپوند مردان انتظار خیلی بیشتری میرفت ! ولی تنها یک برنز نصیب ایران شد ! رضا زمانی نژاد که امید اول ایران بود در مسابقه یک چهارم نهایی بسیار ضعیف کار کرد و با ثبت امتیازی ضعیف حذف شد. مجید قیدی هم که در سید ۱ قرار گرفته بود ، ۳ حريف كره اي رو برد تا برنز بگيره. هر چند كه در نيمه نهايي به اندونزي باخت.

کامپوند تیمی مردان : (۷ تیم)

دور رکوردگیری : ۴۰۴۹ امتیاز / مقام ۲
۱/۴ نهایی : ایران ۲۲۴ - تايلند ۲۱۶
نیمه نهایی : ایران ۲۱۸ - سنگاپور ۲۱۷
فينال : ایران ۲۳۰ - هند ۲۳۱

تیم کامپوند مردان ایران با ترکیب رضا زمانی نژاد ، امیر کاظم پور و محمد علی کریمی با دو برد به فينال رسيد و در فينال علي رغم ثبت امتياز خوب ۲۳۰ با يك امتياز به هند باخت و نقره گرفت. از اين تيم هم كه حتي سابقه كسب مدال طلاي يك مرحله ورلد كاپ رو هم داشت انتظار بيشتري ميرفت.

جدول رده بندي مدالها :

۱ - كره جنوبي - ۴ - ۱ - ۱
۲ - هندوستان - ۲ - ۲ - ۲
۳ - چين تايپه - ۱ - ۰ - ۱
۴ - ژاپن - ۱ - ۰ - ۰
۵ - چين - ۰ - ۲ - ۱
۶ - ايران - ۰ - ۱ - ۲
۷ - تايلند و اندونزي - ۰ - ۱ - ۰
۹ - سنگاپور - ۰ - ۰ - ۱

---------------------------------------------------

اما مسابقات انتخابي المپيك نوجوانان هم در حاشيه اين مسابقات برگزار شد كه در بخش زنان فقط ۷ نفر حاضر بودند. در بخش پسران هم ۱۴ نفر حاضر بودند كه سهميه المپيك به نفري از بنگلادش رسيد !! اضافه كنم كه مسابقات نوجوانان جهان (در غیاب ایران) اولین مرحله انتخابی بود و کشورهایی که اونجا سهمیه گرفته بودند در اینجا شرکت نکردند. برای همین در بخش زنان تمام کشورهای مطرح آسیا قبلا سهمیه گرفته بودند و تنها ۳ کشور ایران ، مالزي و اندونزي براي كسب سهميه رقابت كردند. نكته جالب عدم حضور تماينده ايران در بخش پسران بود ! در بخش دختران هم ياسمن شيريان كه در بخش بزرگسالان هم شركت كرده بود در مسابقات شركت كرد !‌ من فكر ميكنم مقامات ايراني پيش از اعزام خبري از اين مسابقات نداشتند يا اون رو همه تلقي نكرده بودند و در هنگام مسابقات هم وقتي ديدند شرايط سني شيريان به اين مسابقات ميخوره شانسشون رو امتحان كردند !

شيريان در دور مقدماتي با امتياز ۱۲۴۰ بين ۷ نفر ، سوم شد. شيريان در مسابقه اول ۱۰۵-۹۳ حريفي از مالزي رو برد. در نيمه نهايي ۱۰۸-۹۹ سيد ۲ مسابقات از اندونزي رو برد و در فينال هم ۱۱۰-۱۰۸ نماينده ديگر اندونزي رو برد و به المپيك نوجوانان سنگاپور صعود كرد. مشخص نيست شيريان چرا همچين نتايجي رو در مسابقات بزرگسالان كسب نكرد و اونجا با امتياز بسيار بد ۹۶ حذف شد !

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم آذر 1388ساعت 21:15  توسط محسن  | 

اولين دوره جودو قهرماني نوجوانان جهان

اولين دوره مسابقات جودو قهرماني نوجوانان جهان روز گذشته در مجارستان به پايان رسيد و تيم يكنفره ايران هم مطابق انتظار به موفقيتي نرسيد !

اين مسابقات انتخابي مسابقات اولين دوره المپيك نوجوانان سنگاپور بود و قرار بود تيم ايران با تركيب كامل در مسابقات شركت كنه اما فاجعه سقوط هواپيما در قزوين باعث كشته شدن اعضاي تيم جودوي نوجوانان ايران شد و جامعه ورزش ايران رو در روزهايي كه كل جامعه ايران عزادار بود ، عزادارتر كرد ! هرچند كه بعدا مشخص شد ۳ تن از اعضاي اين تيم همون افرادي كه قبلا گفته ميشد نبودند و جودوكاران صغرسني بودند ولي بهرحال از دست دادن اعضاي اين تيم (حتی اگر بزرگتر از سن واقعی باشن) فاجعه تلخی برای ورزش ایران بود. اما فدراسیون جودو هم در صورت اثبات این اتفاق (که بنظر میاد اثبات هم شده) عمل بسیار زشتی انجام داده و مسئولین این فدراسیون مستوجب اخراج شدن هستند !

بهر حال بعد از این اتفاق تیم ایران با یک نماینده بشکل نمادین در مسابقات شرکت کرد که تک نماینده ایران هم بدلیل عدم آمادگی خیلی زود حرف شد :

وزن ۵۵ کیلو / فرشید قاسمی
دور اول : کایرت آگیبایف (قزاقستان) ۱۰۰ - قاسمی ۰۰۰
قاسمی تنها نماینده ایران هم با یک باخت مقابل برنده مدال برنز مسابقات حذف شد.

بدین ترتیب تیم ایران نتونست سهمیه ای برای مسابقات المپیک نوجوانان سنگاپور کسب کنه. بر طبق اعلام سایت مسابقات المپیک نوجوانان ، مسابقات المپيك برخلاف مسابقات جهاني كه در ۸ وزن بود ، در ۴ وزن برگزار ميشه ولي هر ۴ مدال آور تمام اوزان مسابقات نوجوانان جهان سهميه المپيك رو كسب كردند كه جمعا ۶۴ نفر در دو بخش پسران و دختران خواهد شد. بحز اينها كشور ميزبان هم ۲ سهميه در مجموع داره ولي ۳۸ سهميه باقيمونده بشكل وايلد كارد به كشورها داده ميشه و من فكر ميكنم با توجه به اتفاقاتي كه براي جودوي ايران افتاد ، ايران حتما بتونه يكي از اين سهميه ها رو بگيره ! هر چند كه ساختن تيم جديد با توجه به كشته شدن تمامي اعضاي تيم قبلي كار بسيار سختي است !

بطور كل جودوي ايران اوضاع بسيار بدي داره و بعد از نتايج بد مسابقات بزرگسالان و جوانان ، تيم نوجوانان ايران هم به اين وضع افتاد تا اوضاع بدتر از قبل هم بشه. در مجموع آينده جودوي ايران اصلا روشن نيست !

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم مرداد 1388ساعت 3:36  توسط محسن  | 

حضور فوتبال ایران در المپیک نوجوانان !!

در حالیکه ۳۳ سال از آخرین حضور فوتبال ایران در المپیک میگذره ، فوتبال ايران در المپيك نوجوانان ۲۰۱۰ سنگاپور حاضر خواهد بود تا بنوعي اين طلسم شكسته بشه ! البته در عين ناباوري اين فوتبال مردان ايران نيست كه به المپيك ميره ، بلكه تيم دختران ايران هستش كه به المپيك راه پيدا كرده !!

اولين دوره المپيك نوجوانان در سال آينده در سنگاپور برگزار ميشه و اين مسابقات در تمام ورزشها داراي مسابقات انتخابي سنگيني هستش ، براي مثال تيم وزنه برداري ايران با قهرماني در مسابقات جهاني موفق شد حداكثر سهميه (یعنی ۲ سهمیه) رو کسب کنه. در سایت رسمی مسابقات توضیحاتی در مورد نحوه انتخاب تیمهای حاضر در تمام ورزشها داده شده ، ولي در مورد فوتبال از عبارت بعدا مشخص ميشود استفاده شده و حالا فيفا تصميم گرفت كه شانس حضور در المپيك رو به كشورهاي ضعيفتر بده !  اين مسابقات اصلا مسابقه دوستانه يا نمايشي نيست ، فوتبال جزئي از المپيك نوجوانان هستش و حتما مدالهاي اون هم در جدول حساب ميشه ولي فيفا تصميم گرفت كه تيمها رو خودش انتخاب كنه و فقط براي قاره اروپا مسابقه انتخابي بگذاره. و جالب اينكه تيم فوتبال دختران ايران هم يكي از تيمهاي دعوت شده خواهد بود ! مسابقات فوتبال المپيك با حضور ۶ تيم و بشكل دوره اي برگزار ميشه.

تيمهاي حاضر در المپيك ۲۰۱۰ نوجوانان سنگاپور :
پسران : سنگاپور - بوليوي - كوبا - وانواتو - زيمبابوه - يك تيم اروپايي
دختران : شيلي - گينه استوايي - ايران - پاپوا گينه نو - ترينيداد و توباگو - يك تيم اروپايي

تيم اروپايي حاضر در المپيك هم بعد از يك دوره مسابقه انتخابي بين تيمهاي زير مشخص ميشه :
پسران : آلباني - ليختن اشتاين - مونته نگرو - سان مارينو
دختران : ارمنستان - بلغارستان - گرجستان - مولداوي

تصميم فيفا براي اين نوع دعوت از تيمها بسيار عجيب و دور از پيش بيني بود ، بهر حال مسابقات المپيك نوجوانان قراره اهميت زيادي داشته باشه و مطمئن هستم در ساير ورزشها بهترين تيمهاي دنيا در المپيك حاضر خواهند بود. ولي بهر خال اين تصميم فيفا باعث شد تا فوتبال ايران هم رنگ المپيك رو ببينه ! و حتي شايد حتي بتونه مدال هم بگيره ! البته قطعا تيم فوتبال دختران ايران تيم خوبي نخواهد بود ولي من فكر ميكنم همين تيم ايران هم شانس كسب مدال در حضور كشورهايي مثل پاپوا گينه نو و گينه استوايي رو داره ! مدالي كه ميتونه در تاريخ ثبت شه !!! هر چند كه بنظر من اين تصميم فيفا به شان مسابقات المپيك ضربه ميزنه ولي براي فوتبال ايران كه خبري بدي نبود !

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم خرداد 1388ساعت 17:50  توسط محسن  | 

اولین دوره مسابقات وزنه برداری نوجوانان جهان

تیم ایران با کسب عنوان قهرمانی اولین دوره مسابقات وزنه برداری نوجوانان جهان تونست دو سهمیه المپیک ۲۰۱۰ نوجوانان سنگاپور رو کسب کنه !

بدلیل انجام اولین دوره مسابقات المپیک نوجوانان در سال ۲۰۱۰ در سنگاپور ، اولين دوره مسابقات وزنه برداري نوجوانان جهان در تايلند برگزار شد و بعد از اون كشورهاي برتر تونستند سهميه المپيك نوجوانان رو كسب كنند. البته معمولا رده بندي مسابقات انتخابي المپيك بشكل ديگه اي برگزار ميشه ولي بهر حال رده بندي بهر شكلي كه محاسبه بشه ايران با توجه به مقامهاي خوب وزنه بردارانش در مقامهاي بالايي جدول قرار ميگيره و دو سهميه المپيك رو كسب ميكنه. اضافه كنم كه المپيك نوجوانان سنگاپور با حضور تعداد زيادي ورزش ولي تعداد كمي ورزشكار برگزار ميشه و براي همين محدوديت بسيار زيادي روي تعداد نفرات انتخاب شده وجود داره ! يعني مسابقات المپيك در ۶ وزن مردان و ۵ وزن زنان و با حضور ۱۱۰ وزنه بردار برگزار ميشه و هر كشور ميتونه حداكثر دو پسر و دو دختر در المپيك داشته باشه كه ايران هم به اين حداكثر سهميه بخش پسران رسيد. البته مسابقات جهاني در ۸ وزن برگزار شد ولي المپيك در ۶ وزن ۵۶ و ۶۲ و ۶۹ و ۷۷ و ۸۵ و ۸۵+ برگزار ميشه !

نتایج نفرات ایران :

محمد اصغرنژاد / ۶۲ کیلوگرم
یکضرب : ۱۰۷ کیلو / مقام هفتم
دوضرب : ۱۲۸ کیلو / مقام سيزدهم
مجموع : ۲۳۵ کیلو / مقام يازدهم

عباس زارعي / ۶۹ کیلوگرم
یکضرب : ۱۱۸ کیلو / مقام ششم
دوضرب : ۱۴۵ کیلو / مقام هشتم
مجموع : ۲۶۳ کیلو / مقام پنجم

امين زارعي / ۷۷ کیلوگرم
یکضرب : ۱۳۰ کیلو / مدال برنز
دوضرب : ۱۵۶ کیلو / مقام پنجم
مجموع : ۲۸۶ کیلو / مقام چهارم

سعيد محمدپور / ۸۵ کیلوگرم
یکضرب : ۱۴۲ کیلو / مدال نقره
دوضرب : ۱۷۴ کیلو / مدال برنز
مجموع : ۳۱۶ کیلو / مدال برنز

سعيد سيار / ۹۴ کیلوگرم
یکضرب : ۱۳۷ کیلو / مدال نقره
دوضرب : ۱۶۷ کیلو / مدال نقره
مجموع : ۳۰۴ کیلو / مدال نقره

هادي عليزاده / ۹۴ کیلوگرم
يكضرب : ۱۲۵ کیلو / مقام پنجم
دوضرب : ۱۶۲ کیلو / مدال برنز
مجموع : ۲۸۷ کیلو / مقام چهارم

بهادر مولايي / ۹۴+ كيلوگرم
یکضرب : ۱۵۵ کیلو / مدال طلا
دوضرب : ۱۹۰ کیلو / مدال طلا
مجموع : ۳۴۵ کیلو / مدال طلا

غلامرضا اصغري خواه / ۹۴+ کیلوگرم
یکضرب : ۱۴۶ کیلو / مدال نقره
دوضرب : ۱۸۱ کیلو / مدال نقره
مجموع : ۳۲۷ کیلو / مدال نقره

بدين ترتيب ايران با ۳ طلا ، ۷ نقره و ۴ برنز به كارش در اين مسابقات پايان داد كه البته در رده بندي مدالي به مقام درخوري نرسيد ولي در رده بندي امتيازي بدليل اينكه تمام نفرات ايران (بجز یک نفر) در بین ۵ نفر برتر قرار گرفتند ،‌ ايران بالاتر از روسيه و چين به مقام قهرماني رسيد.

اما اگر فقط مدالهاي مجموع حساب بشه (اتفاقی که در مسابقات المپیک و بازیهای آسیایی میفته) تیم ایران به یک طلا ، دو نقره و يك برنز ميرسه كه باز هم نتيجه خوبي تلقي ميشه. چين ۴ طلا از طلاهاي مجموع رو جمع كرد ، روسيه به دو طلا رسيد و قزاقستان هم همراه با ايران يك طلا از ۸ طلاي مجموع رو بدست آورد. جالب اينجاست كه ۱۸ مدال از ۲۴ مدال مجموع بخش پسران بدست كشورهاي آسيايي رسيد. چين و ايران ۴ مدال كسب كردند ، قزاقستان ۵ مدال كسب كرد ، ويتنام ، تايلند ، كره جنوبي ، ازبكستان و اندونزي هم هر كدوم يك مدال گرفتند.

بهر حال ايران دو نماينده در المپيك نوجوانان خواهد داشت كه قطعا حداقل يكي از اونها در سنگين وزن خواهد بود و حتي با ممكنه نفر دوم هم در اين دسته باشه ! در مجموع بنظر مياد كه دو نماينده ايران در هر دسته اي كه باشند شانس بسيار زيادي براي كسب مدال دارند و ميشه حداقل روي يك طلا المپيك سنگاپور حساب كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم خرداد 1388ساعت 20:55  توسط محسن  |